Yeni Doğan Bebekte Sarılığın Geçtiğini Nasıl Anlarız

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 01:42

Yeni Doğan Bebekte Sarılığın Geçtiğini Nasıl Anlarız

Yeni Doğan Bebekte Sarılığın Geçtiğini Nasıl Anlarız

Yeni Doğan Bebekte Sarılığın Geçtiğini Nasıl Anlarız Başlıklı Makale Yazımız.

Yenidoğan sarılığı nedir?

Yenidoğan sarılığı, bir bebeğin cildinin ve gözlerinin sararmasıdır. Yenidoğan sarılığı çok yaygındır ve bebeklerde kırmızı kan hücrelerinin normal parçalanması sırasında üretilen sarı bir pigment olan yüksek düzeyde bilirubin olduğunda ortaya çıkabilir.
Daha büyük bebeklerde ve yetişkinlerde karaciğer bilirubini işler ve daha sonra bunu bağırsak yolundan geçirir. Bununla birlikte, yeni doğmuş bir bebeğin hala gelişmekte olan karaciğeri, bilirubini çıkarmak için yeterince olgun olmayabilir.
İyi haber şu ki, yenidoğan sarılığı çoğu durumda bebeğin karaciğeri geliştikçe ve bebek beslenmeye başladıkça kendi kendine kaybolur ve bu da bilirubinin vücuttan geçmesine yardımcı olur.
Çoğu durumda sarılık 2 ila 3 hafta içinde kaybolur. 3 haftadan daha uzun süren sarılık, altta yatan bir durumun belirtisi olabilir.
Ek olarak, yüksek bilirubin seviyeleri bir bebeği sağırlık, serebral palsi veya diğer beyin hasarı türleri için risk altına sokabilir.
Amerikan Pediatri Akademisi (AAP), tüm yeni doğan bebeklerin hastaneden taburcu edilmeden önce ve bebek 3 ila 5 günlük olduğunda tekrar sarılık açısından muayene edilmesini önermektedir.
Yenidoğan Sarılık

Yenidoğan sarılığının sebepleri nelerdir?

Yenidoğan sarılığına yakalanma riski en yüksek olan bebekler şunlardır:
prematüre bebekler (37. gebelik haftasından önce doğan bebekler)
Yeterince anne sütü veya mama alamayan bebekler, ya beslenmekte zorlandıkları için ya da anne sütü henüz gelmediği için kan grubu, annesinin kan grubu ile uyumlu olmayan bebekler
Kan grubu, annesininkiyle uyumlu olmayan bir bebek, kırmızı kan hücrelerini yok edebilecek ve bilirubin seviyelerinde ani bir artışa neden olabilecek bir antikor birikimi geliştirebilir.
Yenidoğan sarılığının diğer nedenleri arasında şunlar bulunur:
doğumda morarma veya diğer iç kanamalar
karaciğer sorunları
bir enfeksiyon
enzim eksikliği
bebeğinizin kırmızı kan hücrelerinde bir anormallik

Yenidoğan sarılığının belirtileri nelerdir?

İlk sarılık belirtisi, bebeğin cildinin ve gözlerinin sararmasıdır. Sararma doğumdan 2 ila 4 gün sonra başlayabilir ve vücuda yayılmadan önce yüzde başlayabilir.
Bilirubin seviyeleri tipik olarak doğumdan 3 ila 7 gün sonra zirve yapar.
Bebeğin cildine parmağınızla hafifçe bastırılması o cilt bölgesinin sararmasına neden oluyorsa, bu muhtemelen bir sarılık belirtisidir.
Yenidoğan Sarılık

Doktora Ne Zaman Göstermeli?

Çoğu sarılık vakası normaldir, ancak bazen sarılık altta yatan bir tıbbi durumu gösterebilir. Şiddetli sarılık ayrıca bilirubinin beyne geçme riskini artırarak kalıcı beyin hasarına neden olabilir.
Aşağıdaki semptomları fark ederseniz doktorunuza başvurun:
Sarılık yayılır veya daha yoğun hale gelirse.
Bebeğiniz 100 ° F (38 ° C) üzerinde ateş geliştirirse.
Bebeğinizin sarı rengi derinleşirse.
Bebeğiniz yetersiz besleniyor, halsiz ya da uyuşuk görünüyor ve tiz bir şekilde ağlıyorsa.

Yenidoğan sarılığı nasıl teşhis edilir?

Hastane çoğu anne ve yenidoğanı doğumdan sonraki 72 saat içinde taburcu eder. Ebeveynlerin bebeklerini doğumdan birkaç gün sonra kontrole getirmeleri çok önemlidir çünkü bilirubin seviyeleri doğumdan 3 ila 7 gün sonra zirve yapar.
Belirgin bir sarı renk, bir bebekte sarılık olduğunu doğrular, ancak sarılık şiddetini belirlemek için ek testler gerekebilir.
Yaşamın ilk 24 saatinde sarılık gelişen bebeklerin bilirubin düzeyleri, deri testi veya kan testi yoluyla hemen ölçülmelidir.
Bir bebeğin sarılığının altta yatan bir durumdan kaynaklanıp kaynaklanmadığını görmek için ek testler gerekebilir. Bu, bebeğinizin tam kan sayımı (CBC), kan grubu ve Rhesus faktörü (Rh) uyumsuzluğu açısından test edilmesini içerebilir.
Ek olarak, artan kırmızı kan hücresi yıkımını kontrol etmek için bir Coombs testi yapılabilir.
Yenidoğan Sarılık

Yenidoğan sarılığı nasıl tedavi edilir?

Hafif sarılık, bebeğin karaciğeri olgunlaşmaya başladığında genellikle kendiliğinden düzelir. Sık beslenmek (günde 8 ila 12 kez) bebeklerin vücutlarından bilirubini geçirmelerine yardımcı olacaktır.
Daha şiddetli sarılık başka tedaviler gerektirebilir. Fototerapi, bebeğinizin vücudundaki bilirubini parçalamak için ışığı kullanan yaygın ve oldukça etkili bir tedavi yöntemidir.
Fototerapide bebeğiniz mavi spektrumlu ışık altında özel bir yatağa yatırılırken sadece bebek bezi ve özel koruyucu gözlük takılacaktır. Bebeğinizin altına bir fiber optik battaniye de yerleştirilebilir.
Çok şiddetli vakalarda, bebeğin bir donörden veya bir kan bankasından az miktarda kan aldığı bir kan değişimi gerekli olabilir.
Bu, bebeğin zarar görmüş kanını sağlıklı kırmızı kan hücreleriyle değiştirir. Bu aynı zamanda bebeğin kırmızı kan hücresi sayısını artırır ve bilirubin seviyelerini düşürür.

Yenidoğan sarılığı önlenebilir mi?

Yenidoğan sarılığını önlemenin gerçek bir yolu yok. Hamilelik sırasında kan grubunuzu test ettirebilirsiniz.
Doğumdan sonra, yenidoğan sarılığına yol açabilecek kan grubu uyumsuzluğu olasılığını dışlamak için gerekirse bebeğinizin kan grubu test edilecektir. Bebeğinizde sarılık varsa, daha şiddetli hale gelmesini önlemenin yolları vardır:
Bebeğinizin anne sütü yoluyla yeterince beslendiğinden emin olun. Bebeğinizi ilk birkaç gün günde 8-12 kez beslemek bebeğinizin susuz kalmamasını sağlar, bu da bilirubinin vücuttan daha hızlı geçmesine yardımcı olur.
Bebeğinizi mama ile beslemiyorsanız, bebeğinize ilk hafta her 2-3 saatte bir 1-2 ons mama verin. Erken doğmuş veya daha küçük bebekler, aynı zamanda anne sütü alan bebekler gibi daha az miktarda mama alabilir. Bebeğinizin çok az veya çok fazla mama aldığından endişeleniyorsanız veya 24 saatte en az 8 kez emzirmek için uyanmayacaksa doktorunuzla konuşun.
Bebeğinizi yaşamının ilk beş gününde ciltte ve gözlerde sararma gibi sarılık belirtileri açısından dikkatle izleyin.

Yeni Doğan Bebekte Sarılığın Geçtiğini Nasıl Anlarız

Bebeğinizde sarılık belirtileri olduğunu fark ederseniz, hemen doktorunuzu arayın.

Ayrıca, Bebeklerde Yeşil Kaka Başlıklı Makalemizi de Okuyabilirsiniz.

Facebook Sayfamız: https://facebook.com/bebekoyuncaklari
Etiketler:, , , , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir