Yeni Doğan Bebekte Sarılığın Geçtiğini Nasıl Anlarız

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 01:28

Yeni Doğan Bebekte Sarılığın Geçtiğini Nasıl Anlarız

Yeni Doğan Bebekte Sarılığın Geçtiğini Nasıl Anlarız

Yeni Doğan Bebekte Sarılığın Geçtiğini Nasıl Anlarız İsimli Makale Yazımız.

Yeni Doğan Bebekte Sarılığın Geçtiğini Nasıl Anlarız?

Yeni doğan bebeklerin 10 tanesinden 6-7 tanesinde yeni doğan sarılığı görülmektedir. Doğumun zamanına göre erken doğanlarda ya da prematüre olan bebeklerde bu oran artmaktadır. Yeni doğan sarılığı çoğunlukla geçici bir durum olmakla birlikte ihmale de gelmez. Hızlı ilerlemesi bebekte kalıcı mental hasarlara neden olabiliyor.

Bebek için önemli bir hormon olan bilirubin miktarının artmasına bağlı olarak yeni doğan sarılığı oluşmaktadır. Biliribin miktarı normal seyrinde iken bebek için oldukça faydalı bir antioksidandır. Yeni doğan bir bebeğin kanında bulunan bilirubin miktar 1-2 mg/dl olmalıdır. Doğumdan sonraki 5 gün civarında bu oran artarak sarılığa neden olur. Bu durum ortalama 2-3 hafta sonra düzelmektedir.

Yeni Doğan Bebekteki Sarılığın Tedavisi

Yeni doğan bebeklerdeki sarılık oluşumu eğer normal bir seyirde ise bebeğin sık sık beslenmesi iki ya da üç hafta kontrol altında olması yeterlidir. Bu süreçte fototerapiye gerek duyulabilir. Eğer değer 20 mg/dl civarına yükselir ve uzar ise bebeğe kan transfüzyonu yapılmalıdır. Eğer sarılık 4 haftanın üzerinde devam ederse anne sütünden kaynaklanma ihtimali yüksektir. Bu süreçte anne sütü kesilir ve mama verilir. 2-3 gün mamayla beslenen bebeğin sarılık seviyesi düşecektir.

Önemli Notlar: Sarılık olan bebeklerde, bir takım oluşan cilt problemleri geçicidir. Bunu endişe verici bir durum olarak görmemenizde fayda vardır. Stres ve heyecan yapmanın herhangi bir faydası olmayacaktır. Kendinizce ve çevrenizden alacağınız tavsiyelerin zararları da olabileceğini düşünün. Böylelikle bebeğinizin bu geçici dönemi için aşırı endişelenmeniz üzüntüden başka bir işe yaramayacaktır. Olası bir şüphe veya hastalık yoluyla oluşan bir sarılık endişesi var ise, doktora götürmenizden ve tedavi ettirmenizden başka çareniz malesef bulunmuyor. Bebekler, hassas cilt yapısı nedeniyle, hasta olmaları durumunda direk vücutlarında bu olumsuz durumu yansıtabilmektedirler. Bebeğinizin benzeri hastalıklarda da anormal bir hali olduğunu çok rahat anlayabiliyorsunuzdur. Sakin ve rahat olun. Sadece ihmalkar olmayın.

Bir diğer konumuz olan Bebeklerde Göz Kaymasının Nedenleri isimli makalemize de erişebilirsiniz.

Yeni Doğan Bebekte Sarılığın Geçtiğini Nasıl Anlarız

​​​​

Etiketler:

Yeni Doğan Bebekte Sarılığın Geçtiğini Nasıl Anlarız için yapılan yorumlar : 1 Yorum yapıldı


  1. sevde çelik  yorumladı. 23:00 - 31 / 08 / 2019:

    başarılı bir yazı 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir