Yeni Doğan Bebeklerde Ateş Kaç Derece Olmalı

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 21:35

Yeni Doğan Bebeklerde Ateş Kaç Derece Olmalı

Yeni Doğan Bebeklerde Ateş Kaç Derece Olmalı İsimli Makale Yazımız.

Yeni Doğan Bebeklerde Ateş Kaç Derece Olmalı?

Ateş bebeklerde ve okul çağı çocuklarda sık görülen bir durumdur. Ateş aslında bağışıklık sisteminin verdiği bir tepkidir. Ateş sadece enfeksiyonlara bağlı olarak yükselmez. Çocuğun koşması, oynaması, aktif olması, ev sıcaklığı gibi nedenlerden dolayı ateş yükselebilir. Peki, yeni doğan bebeklerde ateş kaç derece olmalı? Bebeklerde 38 dereceye kadar olan ateş normal kabul edilir ve herhangi bir müdahale gerektirmez.Ateş Ölçümü Nasıl Yapılır?

Ateş ölçümü daha çok koltuk altından yapılır. Ama bunun yanı sıra alın, makat gibi yerlerden de ateş ölçümü yapılabilir. Makattan ölçüm en doğru ölçümdür. Alın ve makat ölçümü arasında yarım derece fark vardır. Civalı termometre ve dijital termometre kullanılabilir. Yine annelerin klasik yöntemi dudakla ateşi ölçme tekniği hiç eskimeyen bir tekniktir.

Ateş Nasıl Düşürülür?

Ateş durumunda vücutta bir tepki vardır. Bu tepkiye bağlı olarak ısı yükselir. Ateşi olan çocuk çok üşür. Böyle durumlarda çocuğun üzeri kesinlikle örtülmez. Kıyafetleri çıkarılır ve odanın ısısı düşürülür. Ilık duş aldırmak bebeği rahatlatır. Suyun ılık olması gerekir. Kesinlikle soğuk su kullanılmamalıdır. Ateş 38 dereceyi geçtiği anda müdahale edilmelidir. Terleme ile beraber ateş düşer. Çocuğun bol su içmesi sağlanmalıdır. Ateşi olan bebekse bol bol emzirilmelidir. Anne sütü içinde bulunan su bebeğin tüm sıvı ihtiyacını karşılayacaktır. Dirençli ateş durumlarında mutlaka bir hekim tarafından değerlendirilmesi gerekir.

Yeni Doğan Bebeklerde Ateş Kaç Derece Olmalı

Etiketler:, ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir