Yeni Doğan Aşıları

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 14:52

Yeni Doğan Aşıları

Yeni Doğan Aşıları

Yeni Doğan Aşıları Başlıklı Makale Yazımız.

Bebeğiniz aşı ile önlenebilir hastalıklardan korunuyor mu? İşte bebeğinizin yaşamının ilk ayları için CDC ve AAP tarafından önerilen yenidoğan aşı programı.

Bebeğinize yaşamının ilk aylarında bir avuç aşı ve takviye verilecektir. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) ve Amerikan Pediatri Akademisi (AAP) dikkatlice planlanmış çocukluk aşı programını önermektedir. Önümüzdeki aylarda ve yıllardaki programa uymak, bebeğinizin tehlikeli hastalıklara karşı ömür boyu bağışıklık kazanmasını sağlayacaktır.

Küçük bebeğiniz için önerilen aşılar, güvenlik ve etkinlik açısından CDC ve Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından yakından izlenir. İşte bebeğinizin doğumdan iki aya kadar alacağı aşılar.

Doğumda Verilen Aşılar

Hepatit B Aşısı, bebeğinizi hastaneden eve götürmeden önce yapılır. Hepatit B, bir çocukta yavaş ve kalıcı karaciğer hasarına neden olabilir. Kanda ve vücut sıvılarında bulunan virüs, yüzeyde bir aya kadar dayanabilir. Doktorlar bu aşıyı tüm bebekler için karaciğer hastalığına ve virüsten kansere karşı koruyucu olarak önermektedir.

İki Ayda Verilen Aşılar

Hepatit B Aşısı bebeğinize ikinci kez iki aylık kontrol sırasında yapılır.

DTaP Aşısı, bebeğinizi hayatı tehdit eden, toksin salgılayan üç bakteri hastalığından korur: difteri, tetanoz ve boğmaca (boğmaca).

Genellikle sağlıksız koşullarda veya uygunsuz yara bakımı nedeniyle bulunan tetanoz, çenenin kilitlenmesine neden olabilen ciddi bir sinir hastalığıdır. Difteri, küçük çocuklarda solunumu ve boğazı etkiler ve sinir, kalp ve böbrek hasarına neden olabilir. Boğmaca, çoğunlukla altı ayın altındaki bebekleri etkileyen ve şiddetli ve potansiyel olarak ölümcül olabilen öksürük nöbetlerine neden olan oldukça bulaşıcı bir hastalıktır.

27 ila 36. gebelik haftaları arasında aşı yaptırmak, bebeğinizin boğmacaya yakalanmasını önlemeye yardımcı olmanın harika bir yoludur.

Haemophilus Influenzae Tip B (Hib) Aşısı bebeğinizi Hib enfeksiyonundan korur. Bu bakteri zatürre, deri ve boğaz enfeksiyonları ve kalıcı beyin hasarına yol açabilen menenjit gibi hayatı tehdit eden birçok hastalığa neden olabilir. Öpücükler, hapşırıklar ve doğrudan temas, bu zayıflatıcı ve ölümcül bakterileri yeni doğmuş bebeğinize geçirebilir.

Rotavirüs Aşısı (RV) bebeğinizi ateşe, kusmaya, kramplara ve sulu ishale neden olan rotavirüsten korur. Rotavirüs, çocuk bakım merkezlerinden hızla geçen oldukça bulaşıcı bir hastalıktır. Çocuğunuz aşılıysa şiddetli ishal daha az görülür.

IPV veya İnaktive Polio Aşısı, bebeğinizi bulaşıcı, zayıflatıcı ve potansiyel olarak ölümcül bir hastalık olan çocuk felcinden korur. Bu viral solunum hastalığı, grip benzeri semptomlardan nörolojik hastalığa, ciddi güçten düşürücü felce ve ölüme kadar her yerde olabilir. Çocuk felci olan bebekler, uzuvlarını ömür boyu tamamen felçli bırakabilecek sinir hasarından asla kurtulamayabilir. CDC’ye göre IPV neredeyse% 99 oranında etkilidir.

PCV13 Aşısı, bebeğinizi pnömoni, kan dolaşımı enfeksiyonları ve bakteriyel menenjite neden olabilen pnömokok hastalığından korur. PCV13 başkalarıyla temas yoluyla yayılır, bu nedenle bebeğinize aşı yaptırarak diğer çocukları da korursunuz.

https://facebook.com/bebekoyuncaklari

https://bebekoyuncaklari.com.tr/magaza

Etiketler:, , , , , , ,

Yeni Doğan Aşıları için yapılan yorumlar : 1 Yorum yapıldı


  1. kartal arı  yorumladı. 11:53 - 01 / 02 / 2021:

    güzel yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir