Trimester Nedir

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 12:57

Trimester Nedir

Trimester Nedir

Trimester Nedir Başlıklı Makale Yazımız.

Hamileliğin, her biri belirli fetal gelişmelerle işaretlenmiş üç trimesteri vardır. Hamilelik, 40. haftada tam dönem olarak kabul edilir; 37. hafta sonundan önce doğmuş bebekler prematüre kabul edilir. Prematüre bebekler büyüme ve gelişme ile ilgili sorunların yanı sıra nefes alma ve sindirim güçlükleri yaşayabilir.

İlk Üç Aylık Dönem (0 ila 13 Hafta)
İlk üç aylık dönem, bebeğinizin gelişimi için en önemli olanıdır. Bu dönemde bebeğinizin vücut yapısı ve organ sistemleri gelişir. Çoğu düşük ve doğum kusurları bu dönemde ortaya çıkar.

Vücudunuz da ilk üç aylık dönemde büyük değişikliklere uğrar. Bu değişiklikler genellikle mide bulantısı, yorgunluk, göğüs hassasiyeti ve sık idrara çıkma gibi çeşitli semptomlara neden olur. Bunlar yaygın hamilelik semptomları olmasına rağmen, her kadının farklı bir deneyimi vardır. Örneğin, bazıları bu dönemde artan bir enerji seviyesi yaşarken, diğerleri çok yorgun ve duygusal hissedebilir.

İkinci Trimester (14 ila 26 Hafta)
Gebeliğin ikinci üç aylık dönemine genellikle “altın dönem” denir çünkü erken gebeliğin pek çok hoş olmayan etkisi ortadan kalkar. İkinci üç aylık dönemde, mide bulantısında azalma, daha iyi uyku düzenleri ve artan enerji seviyesi yaşama olasılığınız yüksektir. Bununla birlikte, sırt ağrısı, karın ağrısı, bacak krampları, kabızlık ve mide ekşimesi gibi tamamen yeni bir dizi semptom yaşayabilirsiniz.

16 hafta ile 20 hafta arasında, bebeğinizin ilk çırpınan hareketlerini hissedebilirsiniz.

Üçüncü Trimester (27 ila 40 Hafta)
Artık hamileliğinizin son aşamasına ulaştınız ve muhtemelen bebeğinizin doğumu için çok heyecanlı ve endişelisiniz. Bu dönemde yaşayabileceğiniz fiziksel semptomlardan bazıları nefes darlığı, hemoroid, idrar kaçırma, varisli damarlar ve uyku problemleridir. Bu semptomların çoğu, hamilelikten önce yaklaşık 2 onstan doğum sırasında 2,5 pound’a genişleyen uterus büyüklüğündeki artıştan kaynaklanır.

Ayrıca, Hamilelikte Parol Kullanımı Başlıklı Yazımızı da Okuyabilirsiniz.

https://facebook.com/bebekoyuncaklari

Etiketler:, , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir