Hamilelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Başlar

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 00:05

Hamilelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Başlar

Hamilelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Başlar

Hamilelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Başlar Başlıklı Makale Yazımız.

İster halihazırda hamile olun, ister olmayı ümit edin ya da olup olmadığınızı merak edin, sabah bulantısı en kötü bilinen gebelik semptomlarından biridir. Hem mutsuz edici hem de güven vericidir. Sonuçta, kim mide bulandırıcı bir halde hissetmek ister? Yine de aradığınız işaret bu olabilir: Bebeğim yolda mı?

Hamile kadınların tahmini yüzde 70 ila 80’i sabah bulantısı yaşamaktadır. Sabah bulantısı, hamilelik hormonlarının neden olduğu düşünülen mide bulantısı ve kusmayı ifade eder. Genellikle hamileliğin 6. haftasında başlar ve 14. haftada kaybolur (bazı kadınlar hamileliklerinin ilerleyen dönemlerinde mide bulantısı yaşamaya devam edebilmektedirler).

“Sabah bulantısı” çokça ve oldukça yanıltıcı olabilmektedir. Nedeni ise yaşayabileceğiniz mide bulantısı veya kusma günün herhangi bir saat diliminde ortaya çıkabilmektedir.

Ayrıca Hamilelikte Parol Kullanımı Başlıklı Yazımızı da Okuyabilirsiniz.

İster hamile olduğunuzu zaten biliyor olun, ister dün gece hissettiğiniz mide bulantısının bir anlam ifade edip etmediğini merak ediyor olun, sabah bulantısının genellikle ne zaman başlayacağı, ne zaman biteceği, hastalığınızla nasıl başa çıkacağınız ve mide bulantısı ve gerekirse ne zaman yardım alınacağı hakkında daha fazla bilgi için okumaya devam edin.

Hamilelikte Sabah Bulantısı Ne Zaman Başlar?
Sabah bulantısı olarak adlandırılan, hamilelik dönemleri süresinde yaşanan mide bulantısı ve kusmanın genel tabir edilen adıdır. Sabah bulantısı olarak nitelendirilir çünkü çoğu kadın sabah vakitlerinde en şiddetli ve ağır semptomları yaşar.

Lakin, mide bulantısı gelip geçici bir durum olduğundan veya akşam üzeri gibi günün diğer vakitlerinde daha da kötüye gidebileceğinden çoğu kişi buna “hastalık” demeyi tercih etmektedirler.

Sabah bulantısının tipik görünen durumları, sabahları ayakları yere basar basmaz kusan hamile bir kadındır. Bazıları sık sık kusabilirken, bazıları tüm gün boyunca mide bulantısı geçirebilir ve bazıları sadece belirli kokular veya yiyeceklerle tetiklenen mide bulantısını yaşayabilmektedir.

Sabah bulantısı en çok gebeliğin 6. haftasında başlamaktadır, ancak bazı anneler mide bulantısını gebeliğin 4. haftasına kadar (gebe kaldıktan sadece 2 hafta sonra) fark etmeye başlarlar.

Hamileliğin 4. haftası, adetinizin başlamasına yakın olan bir zamandır. Genellikle birçok kadın, gebelik döneminin 5 ila 6 haftasında pozitif olan bir gebelik testi yapar (bu genellikle adetinizin olmasından 1 ila 2 hafta sonradır).

Semptomlar 6 hafta bazında biraz hafif başlayabilmektedir, kötüleşe de bilir ve 9 ila 10 hafta arasında zirve noktaya ulaşabilir. 12 ila 14 haftaya yaklaşma vakti geldiğinde de azalabilir.

Sabah Bulantısı Ne Zaman Biter?
Sabah bulantınız varsa, kendinizi daha iyi hissetmeye başlayana kadar büyük olasılıkla günleri saymaya başlamışsınızdır. Pek çok hamile anne için sabah bulantısı yaklaşık 12 ila 14 hafta yani ikinci üç aylık dönemin başlangıcında iyileşmeye başlar niteliktedir.

Neredeyse tüm anneler, semptomlarının 16 ila 20 hafta arasında tamamen ortadan kalktığını bildirirken, yüzde 10’a kadar Kadınların Güvenilir Kaynağı, doğuma kadar mide bulantısı yaşayabiliyor.

Bazen, mide bulantısı üçüncü trimesterde bebek büyüyüp midenizi ve bağırsaklarınızı ezdiğinden yeniden ortaya çıkabilir.

Sabah Bulantısı Tehlikeli Midir?
Günlük yaşamınız için çok rahatsız edici hatta düpedüz mutsuz ve yıkıcı olsa da, bununla ilgili olumlu olan haber ise sabah bulantısının size veya bebeğiniz için çok nadiren zararlı olduğu niteliktedir.

Sabah bulantısı ile uyanan ve yaşayan kadınların düşük yapma olasılığının çok daha az oranda olabileceği görülmektedir. Sabah bulantısı, çokça miktarda hamileliği destekleyen hormon üretmekte olan sağlıklı bir plasentayı gösterebilir.

Kadınların çok az bir yüzdesi, hiperemezis gravidarum adı verilen aşırı bir sabah bulantısına sahiptir. Bu durum, kilo kayıpları, elektrolit dengesizlikleri, yetersiz beslenme durumları ve dehidrasyona neden olabilen şiddetli, kontrol edilemeyen mide bulantısı ve kusmayı içermektedir. Eğer tedavi edilmezse size ve bebeğinize zararlı bir durum olabilir.

Beklediğinizden daha fazla kusuyorsanız, yiyip içmekte zorlanıyorsanız, ateşiniz yükselmeye başlıyorsa, haftada 2 kilodan fazla kaybetmekteyseniz veya koyu renkli idrarınız varsa, doktorunuzla görüşme sağlamanız önemlidir. Sizi ve bebeğinizi kontrol etmek isteyebilir, kusmanızı kontrol etmeye yardımcı olabilirler.

Sabah Bulantısı İçin Neler Yapabiliriz?
Sabah bulantıları sağlıklı bir gebelik döneminin tamamen normal bir durumu olsa da, 3 aylık mide bulantısı acısı çekmemek için doktorunuzdan destek almanız sizin faydanıza olacaktır! Kendinizi biraz rahat hissetmenize yardımcı olmak için yapabileceğiniz bazı önemli noktalar ve tedavi şekilleri vardır.

Küçük fakat sık öğünler yiyebilirsiniz. (sabah bulantısı çok tok veya çok aç karnına daha kötü olabilmektedir)
Bol olacak şekilde protein ve karbonhidrat tüketmeye özen gösterin. (yağlı ve ağır olan yiyeceklerden kaçının)
Zencefil şekeri çiğneyin veyahut zencefil çayı tüketebilirsiniz.
Nane çayı tüketebilirsiniz.
Akupunktur tedavisi için randevu alıp tedavi olabilirsiniz.
Gün boyunca az az oranlarda bol sıvı için.
Sabah yataktan kalkmadan önce kraker yemenizde fayda vardır.
Mümkün olduğunca etkili ve güçlü kokulardan kaçının.
Pişirmek zorunda kalmayacağınız yiyeceklerden yemelisiniz.
Limonata içmeyi tercih edebilir veya limon koklayabilirsiniz.
Aşırı ısınma gibi bir eylemde bulunmayınız.
Yürüme, doğum öncesi yoga veya yüzme gibi aktiviteler edinin.
Mümkün olduğunda ara ara sürekli dinlenin.
Hamilelik zamanında alınmasında bir sorun olmayacak bir B6 vitamin takviyesi veya bulantı önleyici bir ilaç talep edebilirsiniz.

https://facebook.com/bebekoyuncaklari

Etiketler:, , , , , , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir