Hamilelikte Gögüs Kararması

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 18:47

Hamilelikte Gögüs Kararması

Hamilelikte Gögüs Kararması

Hamilelikte Gögüs Kararması Başlıklı Makale Yazımız.

Gebelik dönemlerinde ve emzirmekte olan kadın bireylerde sıkça görülmekte olan meme ucu kararması, her kadın bireyde aynı miktarlarda ve zamanlamalarda görülmemektedir.

Genel anlamda her kadın bireyde görülebilme ihtimali olan göğüs ucu kararmasının nedenlerini ve tedavi çözümlerini sizler için toparladık.

Öyleyse göğüs ucu kararması olarak bilinen durum normal mi yoksa anormal bir durumun göstergesi midir? Göğüs ucu kararmasını geçirmeye yardımcı öneriler var mı?

Sizler için meme ucu kararması hakkında bilinmesi gerekenleri aktarıyoruz.

Kadın bireylerin bedenlerine özgü bir durum olan göğüs ucundaki kararma, ilk görüşte endişe verici bir olaymış gibi düşünülse de aslında doğurganlığın ve dişiliğin en mühim göstergesi niteliğindedir.

Belirli dönemlerde kendisini gösteren bu kararma durumları, birtakım durumlara bağlı olarak gelişebilmekte olan bir durum olup hormon artışıyla daha da belirginlik haline gelmektedir.

Meme uçları bölgesinde her zamankinden daha da fazla oranda bir kararma var ise ve aynı zamanda da çekirdeksi yapılı görüntülere rastlanılıyorsa bu durum hamileliğin kesin belirtisi olabilmektedir.

Ergenlik dönemlerinde yeni yeni olgunlaşmaya başlayan kızlarda da görülebilme olasılığı her zaman için hamilelik belirtisi olmadığının ispatıdır.

Tamamen genetik unsurlara bağlı bir nedeni olan göğüs ucu kararmasının, başka belirti durumlarının olup olmadığını sizler için toparladık.

İşte kadınlarda göğüs (meme) ucu kararması hakkında bilinmesi ve öğrenilmesi gereken bilgiler.

Gebelikte Meme Ucu Neden Kararır?

Anne adayı olan kadın bireylerde artış gösteren hormonların etkisiyle areola olarak bilinen bölgenin daha da kararmakta olduğu görülür. Her anne adayında aynı oranlarda kararma görülemeyebilir iken büyüme oranı da daha farklı şekillerde olabilir, farklı zamanlarda görülebilmektedir.

Hiperpigmentasyon‘ olarak bilinen deride koyulaşma olayı, Progesteron ve östrojenin vücutta daha fazla pigment üretilmesine neden olmaktadır. Üremeyle birlikte kararma ve koyu renkte ciltte lekeler görülebilmekedir.

Meme ucundaki kararmaları hamilelik belirtisi gibi bir durum olabileceği gibi yaşlanma, menstruasyon ya da birtakım ilaçlar nedeniyle de ortaya çıkabilmektedir. Renk değişimi durumunda acı, kızarıklık veya kanama geliyorsa, kanser türü olan Paget hastalığının tespiti için muhakkak doktorunuza başvurmanız gerekebilir.

 

Meme Ucu Kararması Geçici Bir Durum mudur?

Gebelikte ya da emzirme dönemlerinde meme ucu koyulaşmasının önüne geçebilmek için deneyebileceğiniz pek bir çözüm yolu yoktur. Hamilelikte koyu renkte olan areolalar, emzirme sürecinde de yüksek ihtimalle görülebilecektir ancak daha sonralardan yine normal rengine dönebilmektedir.

Tedavi amacı ile üretilen ilaçlı krem ürünleri bazı anne adayları için yan etki oluşturabilmektedir ve bunun için doktor izni almadan kullanılmaması gerekir.

Ayrıca, Hamilelikte Parol Kullanımı Başlıklı Yazımızı da Okuyabilirsiniz.

https://facebook.com/bebekoyuncaklari

Etiketler:, , , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir