Hamilelikte Ayak Yanması

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 17:10

Hamilelikte Ayak Yanması

Hamilelikte Ayak Yanması

Hamilelikte Ayak Yanması İle İlgili Makale Yazımız.

Hamilelik boyunca vücutta birçok değişiklik meydana gelir ve sonuç olarak hamile kadınların belirli ayak koşullarından etkilenme olasılığı daha yüksektir.

Düz ayak
Hamilelik sırasında bildirilen en yaygın ayakla ilgili semptom, genellikle ayakların düzleşmesinden kaynaklanan ayak ağrısıdır. Ağrının özellikleri, donuk bir ağrıdan keskin veya zonklayıcı bir ağrıya kadar geniş ölçüde değişebilir.

Bunun nedeni, bir kadının vücut ağırlığının hamilelik sırasında önemli ölçüde artması ve diğer kilo alımı türlerine kıyasla vücutta farklı şekilde dağılmasıdır. Özellikle, aşırı pronasyon olarak bilinen bir semptom olan, yürürken ayağın kavisi düzleşebilir ve ayaklar içe doğru yuvarlanabilir. Bu, hareketin çok ağrılı hale gelmesine ve ayaklara, baldırlara ve sırta ek yük binmesine neden olabilir. Hamilelik sırasında gevşetici hormondaki değişikliklerin de bu etkilere neden olduğu düşünülmektedir.

Aşırı protonlanmayı ve bunun sonucunda ortaya çıkan ağrıyı azaltmak için hamile kadınların ayak kemerini destekleyen uygun ayakkabılar giymeleri önemlidir. Ayaklardaki düzleşmeyi düzeltmek için tasarlanmış ortezler de bazı durumlarda yardımcı olabilir.

Şişlik ve ödem
Ödem olarak da bilinen ayak şişmesi, genellikle hamileliğin ikinci veya üçüncü trimesterinde ortaya çıkar. Bu, artan kan hacmi ve kan basıncının bir sonucu olarak ortaya çıkar, bu da bacaklarda ve ayaklarda su tutulmasına ve şişmeye neden olur.

Şişmeyi azaltmak için, kan dolaşımını hareket ettirmek ve sıvının bacaklarda ve ayaklarda birikmesini durdurmak için düzenli olarak hareket etmeye devam etmek önemlidir. Uzun oturma süreleri boyunca dolaşmak için kısa molalar vermek, otururken ayakları bir tabure üzerinde yükseltmeye ek olarak yardımcı olabilir. Hidratlı kalmak ve tuz alımını azaltmak hem kan hacmini hem de ödemi azaltmaya yardımcı olabilir.

Batık ayak tırnakları
Batık ayak tırnakları, ayağın boyutundaki, şeklindeki ve pozisyonundaki değişiklikler nedeniyle hamile kadınlarda daha sık görülür. Çivinin dar ayakkabılar veya çoraplarla çevredeki cilde itilmesi daha olasıdır ve ayak parmaklarını yardım almadan doğru şekilde düzeltmek zor olabilir.
Düzenli tuzlu su banyoları ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir ve yumuşayan cilt durumu iyileştirmek için tırnaktan nazikçe geriye ve uzağa itebilir.

Sıcak veya yanma hissi
Hamile olan bazı kadınlar, vücut sıcaklığında artışa neden olan hormonal değişikliklerden kaynaklanan ayaklarında sıcaklık veya yanma hissi de yaşarlar. Bu hisler, kadın yorgun olduğunda artabilir ve bazı durumlarda uykuyu engelleyebilir.

Çatlak topuklar
Çatlamış topuklar da hamilelikle ilişkili kilo ve duruş değişikliklerinin neden olduğu yaygın bir şikayettir. Topuklar genişleme eğilimindedir ve cilt çok kurursa çatlaklara yol açar.

Ayak koşullarının yönetimi
Hamilelikte ayak rahatsızlıklarıyla ilişkili semptomları azaltmaya yardımcı olabilecek bir dizi tedavi seçeneği vardır. Bunlar şunları içerir:

Ayakları yükseltmek
Uygun ayakkabı giymek
Dolaşımı kısıtlamayan dikişsiz çoraplar giyin
Uzun oturma süreleri boyunca bacaklarınızı esnetmek için düzenli molalar verin
Düşük yoğunluklu egzersizle (yani yürüme) fiziksel olarak aktif kalın
sulu kalmak
Tuz oranı yüksek yiyeceklerden kaçının
Ayakların aşırı pronasyonu, uygun ayakkabı seçimi ve ortez kullanımı ile yönetilebilir. Ayakkabılar ekstra destek ve şok emilimi ile rahat olmalıdır ve ortezler, konumlandırmayı düzeltmek için ayağın kemerine ve topuğuna ek destek verebilir. Ayak hastalıkları uzmanı, ayak pozisyonunu inceleme sürecinde yardımcı olabilir ve duruma en uygun ortez konusunda önerilerde bulunabilir.

Ayrıca, Hamilelikte Baş Ağrısı Makalemizi de Okuyabilirsiniz.

Facebook Sayfamız: https://facebook.com/bebekoyuncaklari

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir