Hamilelikte Ağız Kuruluğu

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 11:42

Hamilelikte Ağız Kuruluğu

Hamilelikte Ağız Kuruluğu

Hamilelik esnasında ağız kuruluğuyla alakalı neler yapılabilir? Ağız kuruluğu ile ilgili diğer yaygın olan hamilelik belirtileri gibi konuşulmasa da, kuruluk oluşma hissi, mide bulantısı ve diğer hamilelik yan etkilerine neden olabilecek düzeyde eşlik edebilir. Sebebi hormonal değişiklikler olarak düşünebilirsiniz. American Dental Association’ın görüşüne göre, hamilelik esnasında ortaya çıkan hormonal değişim durumları, kserostomi olarak bilinen tükürük eksikliğine yol açabilmektedir. Bu olay sadece rahatsızlık verici olmakla kalmaz aynı zamanda ağız sağlığınız ile ilgili tehditlere de olumsuz etki sağlayabilir. Ağzınızda, yemekten sonraki yiyecek artıklarını temizleyecek ve bakterileri etkisi altına alacak kadar yeterli tükürük olmadığında dişleriniz ve diş etleriniz, plak oluşumuna ve diş çürümesine karşılık daha duyarlı halde olacaktır. Gebeyken ağız kuruluğu sorununuzun nasıl üstesinden geleceğinizi ve ağız sağlığınız hakkında dikkat edilmesi gereken durumları öğrenmiş olacaksınız.

 

Hamilelikte Ağız Kuruluğu Nasıl Geçer?

Hamilelik durumunda ağız kuruluğuyla baş etmenin en kolay yolu sıvı alımını oldukça fazladan artırmaktır. Vücudunuzun susuz kalmaması adına bolca oranda su içmelisiniz. Küçük buz parçaları halindeki buz kristallerinin emilmesi ağzınızın nemli olmasını sağlayabilir ve hamilelik bulantılarınızın dinmesine olumlu etki sağlayabilir. Ağzınızı nemli ve zinde tutmak için, yanınızda her daim bol miktarda şeker içeriği olmayan şekerleme ürünleri veya sakızın haricinde su dolu su şişesi bulundurun. Böylece, ağzınızı sürekli nemli tutmak adına yudumlayacak şekilde su tüketebilirsiniz. Şeker emmek ya da sakız çiğnemek, tükürük akışında uyarıcı etki sağlayabilir.

Ağzınızda kuru ve pamuklu his uyandıran bir şekilde mi uyanıyorsunuz? Uyurken odanızda nemlendirici bulundurmanızda fayda vardır. Ayrıca diş hekiminiz aracılığı ile tükürük materyallerinin kullanım detayları hakkında bir görüş elde edebilirsiniz.

 

Hamilelikte Ağız ve Diş Bakımı ve Doğru Beslenme

Gebelik esnasında, ağız bakım alışkanlığınızı devam ettirmek her zamankinden daha mühimdir. Ağız kuruluğu olası bir sorundur, fakat hamilelik gingivitisi (diş eti iltihabı) ve hamilelik granülomu (gebe kadınların %2 veya %10’unda oluşan diş eti çizgisinde büyüme) gibi dikkat edilmesi gereken başka hamileliğe ait ağız sağlığı sorunları da olmaktadır. Ağız sağlığı için dişlerinin günde iki kez florür içerikli bir diş macunu ile fırçalanması ve günde en az bir kez olmak şartıyla diş ipi ile birlikte temizlenmesi oldukça önem vericidir.

 

Yalnızca sağlıklı bir gebelik için değil, aynı zamanda ağız sağlığınızın korunması için sağlıklı beslenme düzenini yaşam tarzı haline getirmeyi deneyebilirsiniz. Yeşil yapraklı türden sebze çeşitleri, fındık, havuç ve süt tarzı gıdalar kalsiyum, A vitamini ve C vitamini barındırdıklarından dolayı diş ve diş etlerinizin sağlıklı bir formda tutmaya destek olur. İçeriğinde daha az şeker bulunduran yiyeceklerin tüketilmesi daha sağlıklı bir gülümseme oluşturmanızı da teşvik edebilir, çünkü şekerli ve nişasta içerikli yiyecekler ağzınızın sağlığını tehdit eden bakteri türleri için elverişli bir hale getirmesine sebep olabilir ve diş minelerinde asit saldırılarına maruz kalınmasına neden olur. Ayrıca, gebelik dönemlerinde diş doktorunuza en az bir kez görünmeniz faydalıdır. Birinci ve üçüncü trimesterde profesyonel anlamda diş temizliği tavsiye edilemeyeceğinden, ikinci trimester (14-27. hafta) diş doktorunuza görünmeniz ve profesyonel anlamda diş temizliği talebinde bulunmanız için en ideal zamandır.

 

Hamilelikte ağız kuruluğu, diş çürükleri ve enfeksiyonları tarzı problemler açısından çok daha büyük riskler oluşturabilmektedir. Dişlerinizi zamanında fırçalayarak ve diş ipi ile temizleme sağlayarak kendinize ve gülümsemenize yardımcı olun, fakat ağız kuruluğunu da aklınızdan çıkarmadığınıza da emin olun.

Ayrıca, Hamilelikte Düşükten Korunma Başlıklı Makalemizi de Okuyabilirsiniz.

https://facebook.com/bebekoyuncaklari

Etiketler:, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir