Hamilelik Cinsiyet Ne Zaman Belli Olur

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 13:35

Hamilelik Cinsiyet Ne Zaman Belli Olur

Hamilelik Cinsiyet Ne Zaman Belli Olur

Hamile olduğunu öğrenmiş olan anneler, doğacak olan bebeklerinin cinsiyeti hakkında hemen bilgi edinmek ister. Genellikle bebeklerin cinsiyet durumunu genler belirlemektedir. Tabi çoğu zaman cinsiyet tahminlerinin tutması zordur. Bebeklerinin kız veya erkek olacağı konusunda merak edilen bu durum için genellikle anne ve babalar doktora danışırlar. ilk defa anne ve baba olacak olan bireyler yoğun bir heyecan içerisinde bebeklerinin cinsiyetleriyle ilgili  araştırması yaparlar. Yineleyerek söylenebilir ki, cinsiyet tahminine dayalı ihtimaller bazen tutmayabilir. Asıl soru şu ki; bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur? Bebeğin cinsiyeti kaçıncı haftada belli olur?

Gebelik süresi boyunca kadınların en çok araştırmada bulunduğu konu bebeğin cinsiyeti ile ilgilidir. Gebe olduğunu düşünen ve hisseden anne adayları ilk etapta hamilelik testi yapmaktadırlar. Bebeğinin cinsiyeti ile ilgili hekime görünür. Doğacak olan bebeğinin kız mı erkek mi olduğu ultrason görüntülemesinden sonra ortaya çıkar. Bazen farklı ve tahminin tam tersi sonuçlarda doğabilir. Yaklaşık olarak 12. haftadan sonraki günlerde net bir tahmini cinsiyet söylenmesi mümkün olmaktadır. Bebeklerin cinsiyet bilgisi 16. haftada ortalama olarak belli olurken, cinsiyetin tamamen kesinleşmesi yalnızca 20. haftada kesin olarak bilinebilmektedir. Peki Ultrason kağıdında yazan bilgilere göre bebeğin cinsiyeti belli olabilir mi? Veya Bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur?

BEBEĞİN CİNSİYETİ NE ZAMAN BELLİ OLUR?

Doğumuyla ilgili heyecan yaşamakta olan her anne adayı tabi ki bebeğinin cinsiyetini merak etmektedir. Doğacak bebeğinin cinsiyeti hakkında erkek mi veya kız mı olacağını en iyi doktoruna danışarak öğrenir. Konu ile alakalı kesin ve net bilgileri ultrason sonuçlarında bulunabildiğini biliyoruz. En önemlisi de anne ve baba adayı olan kişilerin cinsiyet belirlenmesi noktasında kromozomlarına göre doğacak bebeğin cinsiyeti belli olmaktadır.

ERKEK BEBEĞİN CİNSİYETİ ERKEN BELLİ OLUR MU?

Genel olarak erkek bebeklerin cinsiyeti konusunda erken tanı teşhisi oluyor. Yani; erken hamilelik haftasında, gebenin genital kısımlarında kordonun izlenmesinin caydırıcı olabileceğini ifade eden uzman doktorlar, kız bebeklerin tespitin de, bu durumdan dolayı daha geç belirginlik olduğunu söylemektedirler. Bebeklerin cinsiyeti net olarak 20.haftada belli olur.

BEBEĞİN CİNSİYETİ KAÇINCI HAFTADA BELLİ OLUR?

Bebeğin cinsiyeti ile ilgili 13. Ve 16.haftalar sürecinde belli olabildiği biliniyor. Fakat daha önce belirtildiği üzere erken tanı yanıltıcı olabilmektedir. Hamilelik sürecinden itibaren 20. hafta bebeğin cinsiyeti netlik kazanmaktadır. Bebeğin cinsiyetinin belirlenmesinde, % 100 kesin sonuca götüren yöntem ise amniyon sıvısı inceleme yöntemidir. Bunun akabinde kromozom inceleme yöntemi de kesin sonuçlara götürür.

ULTRASON KAĞIDINDA BEBEĞİN CİNSİYETİ BELLİ OLUR MU?

Ultrasonografi yöntemiyle yapılan ve anne karnında bebek cinsiyetinin tespiti, hamilelik haftasına bağlı olmaktadır.

İKİLİ TARAMA TESTİNDE CİNSİYET NASIL ANLAŞILIR?

Bebek cinsiyeti ikili tarama testinde uzman doktor aracılığı ile anlaşılabilmektedir.

BEBEĞİN ANNE KARNINDA DURUŞUNA GÖRE CİNSİYET BELLİ OLUR MU?

Bebeğin cinsiyet tahmini  anne karnındaki duruşa göre yorumlanabilmektedir. Lakin bu durum bebeğin cinsiyeti konusundaki kesinliği doğrulamaz. Bir diğer söyleme göre kız ve erkek bebeklerin kalplerinin atış oranları anne rahminde farklı olabiliyor. Bir erkek bebeğin kalp atışı 140 ya da altındayken kız bebeklerin 140 ya da üstü olarak gerçekleşebilmektedir.

Hamilelik Cinsiyet Ne Zaman Belli Olur Yazımızı Okudunuz. Ayrıca Hamilelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Başlar Başlıklı Yazımızı da Okuyabilirsiniz.

https://facebook.com/bebekoyuncaklari

Etiketler:, , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir