Erken Gebelik Testi Kullananlar

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 09:50

Erken Gebelik Testi Kullananlar

Erken Gebelik Testi Kullananlar

Erken Gebelik Testi Kullananlar Başlıklı Makaleler.

Hamilelik testleri nasıl çalışır?

Hamile olabileceğinizi mi düşünüyorsunuz?

En etkili doğum kontrol yöntemlerinde bile hata yapma olasılığı her zaman vardır. Sonuçta, yumurtayı döllemek için sadece bir sperm gerekir. Bunun olup olmadığını öğrenmek, reçetesiz (OTC) bir hamilelik testi yapmak kadar kolaydır.

OTC hamilelik testleri genel olarak idrarınızı insan koryonik gonadotropin (HCG) adı verilen bir hormon adına test yapar. HCG sadece hamileyseniz bulunur. Hormon, yalnızca döllenmiş bir yumurta rahmin dışına veya rahim astarınıza yapışırsa salınır.

Test için idrarınızı toplamanın farklı yolları vardır. Seçtiğiniz teste bağlı olarak şunları yapmanız gerekebilir:

idrarınızı bir kapta toplayın ve sıvıya bir test çubuğu batırın
idrarınızı bir kap içinde biriktirin ve az miktarda olacak şekilde sıvıyı özel bir kap içine taşımak için bir damlalık aracı kullanın
Test çubuğunu, idrar akışınızın ortasında yakalayacak şekilde beklenen idrar akışınızın olduğu alana yerleştirin.
Cleveland Clinic’e göre, çoğu test, kaçırılan bir dönemden sonra yapılırsa yüzde 99 etkilidir. En iyi yanı, bunu kendi evinizin mahremiyetinde yapabilmenizdir. Testi açın, talimatları doğru bir şekilde izleyin ve sonuçları gözlemleyebilmek için önerilen süreyi bekleyiniz.

Önerilen bekleme süresi geçtikten sonra testler, sonuçlarınızı aşağıdaki yollardan biriyle görüntüler:

renk değişikliği
bir çizgi
artı veya eksi gibi bir sembol
“hamile” veya “hamile değil” kelimeleri

Ne kadar sürede hamilelik testi yapabilirsiniz?
En doğru sonuç için adet gecikmenizden sonraki haftaya kadar hamilelik testi yaptırmayı beklemelisiniz.

Adetinizin gecikmesini beklemek istemiyorsanız, cinsel ilişkiden sonra en az bir ila iki hafta beklemelisiniz. Gebeyseniz, vücudunuzun saptanabilir HCG seviyeleri geliştirmek için bir takım zamana ihtiyacı vardır. Bu genellikle bir yumurtanın başarılı bir şekilde implantasyonundan sonra yedi ila 12 gün sürer.

Test, döngünüzde çok erken yapılırsa, yanlış bir sonuç alabilirsiniz.

İşte hamilelik testi yaptırmanız gerektiğine dair bazı işaretler.

1. Adetinizi mi kaçırdınız?

Gebeliğin ilk ve en güvenilir belirtilerinden biri adet gecikmesidir.

Döngünüzü yakından takip etmezseniz, geç kalıp kalmadığınızı belirlemek zor olabilir. Birçok kadının 28 günlük adet döngüsü vardır. Son adetinizin üzerinden bir aydan fazla zaman geçtiyse test yaptırmayı düşünün.

Stres durumu, diyet hali, egzersiz veyahut belirli tıbbi halleri nedeniyle dönemlerinizin bazen gecikebileceğini veya atlanabileceğini unutmayın.

Ayrıca hamilelikten şüpheleniyorsanız akışınıza dikkat edin. Yumurta implantasyon sırasında uterus astarına daha derine gömülürken, ilk haftalarda hafif kanama veya lekelenme yaşanması yaygındır. Kan rengi, dokusu veya miktarındaki herhangi bir farklılığı not edin.

Kanama durumları ve pozitif gebelik testiniz varsa doktorunuz ile iletişime geçiniz.

2. Kramplarınız mı var?

İmplantasyon, adet kramplarına benzer bir his de üretebilir. Hamileliğin erken döneminde, bu rahatsızlığı hissedebilir ve adetinizin köşede olduğunu düşünebilirsiniz, ancak o zaman asla gelmez.

Tanıdık geliyor mu? Test yapmak. Hormon seviyeleri kadına ve hamileliğe göre değişir.

3. Göğüsleriniz mi ağrıyor?

Hamileliğiniz giderek daha fazla östrojen ve progesteron ürettiğinden, bu hormonlar bebeğinizin büyümesini desteklemek için vücudunuzda değişiklikler yapmaya başlar.

Artan kan akışı nedeniyle göğüsleriniz hassaslaşabilir ve daha büyük görünebilir. Meme uçlarınız incinebilir ve damarlar derinin altında daha koyu görünebilir.

Pek çok kadın, adet dönemine kadar geçen günlerde meme rahatsızlığı yaşadığından, bu belirti her zaman hamileliğin göstergesi değildir.

4. Farklı mı hissediyorsun?

Kramplar ve ağrılı göğüslerin yanı sıra erken gebelik şunlara neden olabilir:

mide bulantısı
gıda isteksizlikleri
yorgunluk
sık idrara çıkma
Haftalar geçtikçe, bu belirtiler ilk üç aylık dönemin sonlarında bile HCG seviyeniz çıkmadan önce daha da güçlenebilir. Kendini biliyorsun, bu yüzden vücuduna dikkat et. Olağandışı herhangi bir fiziksel semptom, hamilelik testi yaptırmanızı isteyebilir.

5. Doğum kontrolü başarısız mı oldu?

Doğum kontrol hapları, prezervatifler ve diğer doğum kontrol cihazları türleri hamilelikten yüzde 100 koruma sağlamaz. Başka bir deyişle, ne kadar dikkatli olursanız olun, her zaman küçük bir hamilelik şansı vardır.

Doğum kontrol tercihlerinize rağmen, listelediğimiz belirtilerden herhangi biriyle karşılaşırsanız test yaptırmayı düşünün.

İnsan hatası veya kusurları da planlanmamış hamilelikle sonuçlanabilir. Doğum kontrol ilaçlarını her gün almayı hatırlayabilmek zor olabilir. Planlı Ebeveynlik’e göre, hapı kullanan her 100 kadından 9’u, ilacı belirtilen şekilde almazlarsa hamile kalacak.

Prezervatifler kırılıp yırtılabilir veya başka şekilde yanlış kullanılabilir. Planlı Ebeveynliğe göre, her yıl doğum kontrolü için prezervatif kullanan her 100 kadından yaklaşık 18’i hamile kalıyor.

Doğum kontrolü başarısızlığından endişeleniyorsanız, rahim içi araç (RİA) gibi alternatif doğum kontrol yöntemleri hakkında doktorunuza danışın. Planlanmış Ebeveynliğe göre, her sene RİA kullanan her 100 kadın bireylerden birinden azı hamile kalıyor.

Şüphe duyduğunuzda, test edin!
Üreme çağındaki cinsel açıdan aktif kadınlar, koruma kullanırken bile her ay hamilelik şansına sahiptir. Vücudunuzun gönderebileceği ve hamilelik testi yaptırmanızı isteyen bazı sinyaller vardır.

En iyi sonuçlar için, adetinizi kaçırdığınızı düşündükten sonra testi yapın. İlk sabah banyo ziyaretiniz sırasında test edin veya testin ölçtüğü HCG hormonunun konsantrasyonunu artırmak için birkaç saat tutun.

Erken test yapmak, kendiniz için uygun bakımı ve varsa bebeğiniz için doğum öncesi bakımı almanızı sağlamaya yardımcı olur. Olumlu bir sonuç olması durumunda, seçeneklerinizi ve olası sonraki adımları görüşmek için mümkün olan en kısa sürede doktorunuzla iletişime geçin.

Etiketler:, , , , , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir