Eğitici Oyuncak Hazırlarken Dikkat Edilecek Noktalar

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 14:35

Eğitici Oyuncak Hazırlarken Dikkat Edilecek Noktalar

Eğitici Oyuncak Hazırlarken Dikkat Edilecek Noktalar İsimli Makale Yazımız.

Eğitici Oyuncak Hazırlarken Dikkat Edilecek Noktalar

İnsanlık tarihi boyunca oyunlar hep var olmuştur. Oyunun içeriği, şekli, zamana ve kültürlere göre değişkenlik gösterse de her zaman hayatın belli alanlarında yer almıştır. Özellikle çocukların hayatında beslenme ve sevgi kadar önemlidir.

Piaget oyunu, zevk için yapılan, bir düzenleme olmadan, kendiliğinden ortaya çıkan eğlenceli bir davranış olarak tanımlar. Piaget, ayrıca oyunu, bilişsel gelişimin parçası olarak görmektedir. Bu tanım doğrultusunda oyun, zaman geçirmek ve eğlence olarak değerlendirilemez. Çocuklar için oyun, yeterli ortam ve malzeme imkânı sunulduğu takdirde fizikse ve bilişsel gelişimlerini etkileyen önemli bir unsurdur.

Oyunun Çocuklar Üzerindeki Etkisi

Oyunlar çocukların kas gelişimi, enerji atma, çevresiyle doğru iletişim kurma ve iş birliği içerisinde olmalarını sağlayarak kişilik biçimlenmesine önemli katkı sunar. Kurallara uyma, verilen görevi yerine getirme, arkadaşları ile uyum içinde oynama, kendini ifade etme, olaylar arasında ilişki kurma, karar verebilme gibi pek çok beceri oyunla kazandırılabilir ve geliştirilebilir.

Eğitici Oyuncak Hazırlarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Çocuk oyun oynadığı zaman, bir yandan keyifli vakit geçirirken diğer yandan da kişilik ve manevi eğitimine katkı sağlanmalıdır. Dolayısıyla seçilen oyuncak; çocuğun yaşına ve gelişim düzeyine uygun olmalıdır. Eğitici oyuncaklar, basitten karmaşığa doğru etkinliklerle hazırlanmalıdır. Bireysel veya grup halinde oynanacak oyuncaklar içermeli ve çocuklarda yaratıcı düşünme becerisinin geliştirilmesi hedeflenmelidir.

Oyun yönergeleri kolay anlaşılır olmalı, uygulama süreleri çocuğun gelişim seviyesine uygun olmalıdır. Çocukların el becerisiyle birlikte düşünme becerilerini de geliştirmelidir. Ayrıca oyuncaklar dayanıklı ve kolay temizlenebilir olmalıdır. Bebeklerde veya çocuklarda, şiddete yönelim barındıran oyuncaklar kesinlikle tercih edilmemelidir. Bu konuda çocukların bilinç altları, oyun esnasında yatkınlık ve eğilim gösterebilir. İzlediği televizyon veya çizgi filmlerde de bu tarz şiddete yönelik eylemler söz konusu olduktan sonra, beyin bu tarz oyuncakları da normal kabul edecek ve çocuklarınız için de normalleşmeye başlayacaktır. Bu durum bebeklerin oyun oynama çağına geldikleri zamanlarda da kesinlikle geçerli bir durumdur.

Ayrıca Ekonomik Bebek Ürünleri İsimli Yazımızı da Okuyabilirsiniz.

Eğitici Oyuncak Hazırlarken Dikkat Edilecek Noktalar

Etiketler:, , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir