Doğumdan Sonra Ayak Şişmesi

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 09:25

Doğumdan Sonra Ayak Şişmesi

Doğumdan Sonra Ayak Şişmesi

Gebelik dönemi süresince anne adaylarının en çok yakınmakta oldukları konular içinde, ayaklarda oluşan büyüme ve şişlik türü etmenlerdir. Ayak kısımlarında gelişen şişlikler, gebelik süresi boyunca vücutta fazla sıvının tutulmasıyla ilgili bir durumdur.

Gebelik süresince vücut suya daha çok ihtiyaç duyar. Hem bebeğe destek sağlanması hem de eklem bölgesinin doğum vaktine hazırlanması için su, önemli bir faktör unsuru barındırmaktadır. Bu sebepten dolayı hamile anne adayları, bolca oranda su içer ve bu suyun bir kısmı da vücutta kalır. Hamilelik süresince olduğu gibi doğum yapmış olduktan sonrasında da ayaktaki şişlikler devam edebilir. Gebelikten 15-20 gün içinde de şişlikler kendiliğinden geçer. Bu süreçlerde gelişen şişliklerden kurtulmak için bazı yöntemler de uygulanabilmektedir.

Doğum sonrası inmek bilmeyen ayak şişlikleri

Hamilelikten sonra ayakta büyüme ve şişmesi gibi bir hale geldiyseniz hem gebelik döneminde hem de doğumdan sonra ayaklarınızı yukarıya olacak şekilde kaldırabilirsiniz. Oturma pozisyonundayken ayaklarınızı bir sandalyenin üzerine uzatacak şekilde, ayaklarınızın dinlendirilmesini sağlayabilirsiniz. Bu konuda dikkat edilmesi gereken durum, ayaklarınızın vücudunuzdan azıcık yukarıda olması halidir. Uyurken de ayaklarınızın yukarıda durması için altına yastık ve benzeri şeyler koyabilirsiniz ya da koltuk kolu kısmına uzatabilirsiniz. Dengeli ve düzenli beslenmekte birçok rahatsızlık faktörünün önüne geçecektir. Gebelik sürecinde veya doğumdan sonra yüksek oranda tuz tüketmek, bu konuda olumsuz etkileme sağlayan faktörlerdendir. Bu dönemde çokça tuz tüketimi, vücutta su tutulması gibi durumlara sebep vereceğinden ayakların şişmesine sebep olacaktır. Gebelik döneminde ve doğumdan sonra anne adayının rahat giysiler giymesi gerekir. Hamile kadınlar için özellikle üretilen giysiler tercih edilmelidir. Destekleyici, pamuklu çoraplar giymeyi tercih edin, naylon çoraptan uzak durun. Genellikle hamilelik döneminde ve sonrasında ayaklarda oluşan şişliklerde endişelenecek bir durum yoktur. Fakat bazı durumlarda ayaklarda oluşan şişlikler birden oluşabilir ya da vücudun başka bölgelerinde oluşabilir. Bu durum çok sayıda rahatsızlığın başlangıcı olabilir. Bu sebepten dolayı doktor kontrolünü aksatmamak, akıllıca olacaktır.

Doğumdan Sonra Ayak Şişmesi Makalemizi Okudunuz. Ayrıca Hamilelikte Göğüs Kararması Başlıklı Yazımızı da Okuyabilirsiniz.

https://facebook.com/bebekoyuncaklari

Etiketler:, , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir