Çocuklarda Öksürük Ne İyi Gelir

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 13:06

Çocuklarda Öksürük Ne İyi Gelir

Çocuklarda Öksürük Ne İyi Gelir Hakkındaki Makale Yazımız.

Bir bebeğin öksürüğü çok farklı şeyler anlamına gelebilir ve bebeğinize neyin yanlış olduğunu soramazsınız. Bazen doktorunuza danışmak, randevu almak, acil servise başvurmak için doktorunuzu aramanız gerekip gerekmediğini bilmek zordur. Öksürük, vücudun hava yollarını temiz tutmak için kullandığı yöntem olarak, balgam boğazını atmak, postnazal damlama (boğazın arkasından damlayan burun mukusu) veya bir yiyecek parçası olarak kullanılır. Bu amaca hizmet eden iki tür öksürük vardır:
1- Kuru Öksürük: Bu, bir bebeğin soğuk algınlığı veya alerjisi olduğunda oluşur. Postnazal damlamayı veya boğazdaki tahrişleri temizlemeye yardımcı olur.
2- Islak Öksürük: Bu durum, bakteriyel bir enfeksiyona eşlik eden bir solunum hastalığından kaynaklanır. Bu da bebeğin, hava yollarında oluşması için balgam veya mukusa (mikroplarla savaşmaya yardımcı olan beyaz kan hücrelerini içerir) neden olur.
Vanderbilt Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde pediatri klinik profesörü ve Goodlettsville, Tennessee’de bir çocuk doktoru olan Catherine Dundon; “4 aydan daha genç çocuklar çok fazla öksürmüyorlar. Kışın bir bebek aşırı öksürüyorsa, bebekler için tehlikeli bir viral enfeksiyon olan solunum sinsityal virüsü (RSV) olabilir. Çocuğunuz 1 yaşından büyük olduğunda, öksürükler daha az endişe verici olur.”

Soğuk algınlığı veya grip olabileceğini gösteren bir bebek öksürüğünün belirtileri ve belirtileri arasında tıkalı veya burun akıntısı ve boğaz ağrısı bulunur. Öksürükler genellikle kurudur, ancak soğuk algınlığının şiddetine bağlı olarak, bebeğin geceleri hafif ateşi olabilir. Bebeğinizi öksürüğü sakinleştirmek için daha güçlü bir şey vermeye istekli olsanız da, Amerikan Pediatri Akademisi 6 yaşından küçük çocuklar için öksürük ve soğuk algınlığı kullanmaya karşı tavsiyede bulunur çünkü çalışmalar küçük çocuklarda etkili olmadığını göstermiştir. Bal (bir yıl içinde bebekler için), tuzlu su damlaları ve serin, nemlendirici gibi doğal yöntemlere bağlı kalmak daha iyidir. Asetaminofen ateşi düşürmek için güvenlidir, ancak çocuğunuzun sıcaklığı 100.4 derece veya daha yüksekse ve hasta görünüyorsa, doktorunuzu arayın. Grip olması muhtemeldir. Bebeğiniz 4 ay veya daha küçükse, ateşi varsa derhal doktorunuzu arayın; bebeklerde hafif bir ateş bile ciddidir.

Peki Neler Yapmalı?

Önce çocuğunu sakinleştirmeye çalış. Sonra nefes almayı kolaylaştırmak için aşağıdaki tekniklerden birini düşünün:

Banyoya götürün, banyo kapısını kapatın ve çocuğunuzun buharlı havada nefes almasına izin verin.
Hafif bir akşamsa, onu dışarı çıkar; Nemli hava nefes almasını kolaylaştırır.
Çocuğunuzun havayı serinletici bir nemlendiriciden geçirmesini sağlayın.

Çocuklarda Öksürük Ne İyi Gelir
Etiketler:,

Çocuklarda Öksürük Ne İyi Gelir için yapılan yorumlar : 4 Yorum yapıldı


 1. ebru  yorumladı. 07:34 - 06 / 03 / 2019:

  bilgilendirme içerikleri güzel lakin daha açıklayıcı olabilirdi.

 2. ece  yorumladı. 08:01 - 06 / 03 / 2019:

  hımmm

 3. esrasultan  yorumladı. 21:07 - 14 / 04 / 2019:

  teşekkürlerrr=)

 4. ezel  yorumladı. 21:41 - 14 / 04 / 2019:

  çok güzel bir yazı olmuş 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir