Çocuklarda Kekeleme Sorunu

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 02:07

Çocuklarda Kekeleme Sorunu

Çocuklarda Kekeleme Sorunu İle İlgili Makale Yazımız.

Kekemelik, 2 ila 5 yaş arasındaki çocuklarda nadir değildir. Pek çok çocuk için, dili nasıl kullanacağını keşfetmenin ve cümleler oluşturmak için kelimeleri bir araya getirmenin bir parçası. Tekrar olabilir ve birkaç hafta veya birkaç yıl sürebilir. Bir çok çocuk, uzman müdahalesi olmadan kendi başlarına değişmekten korkuyor. Bununla birlikte, bazıları için, okuryazarlık, okulda ve yetişkin olarak işlev gören sorunlara neden olan yaşam boyu bir durum olabilir.

Çocuğunuz Kekemelik mi?
Çocuğunuz konuşmada zorluk çekiyorsa ve bazı heceleri, kelimeleri veya ifadeleri istemekte isteksizse veya tekrarlıyorsa, kekemelik sorunu olabilir. Ancak, çocukların çoğunun nasıl konuşacağını öğrenirken yaşadığı düzenli olumsuzluk dönemlerinden geçiyor olabilir. Bu broşür kekemelik ile normal dil gelişimi arasındaki farkı anlamanıza yardımcı olacaktır.

Çok sayıda küçük çocuk, kekelemek, belirli heceleri, kelimeleri veya cümleleri tekrarlamak, uzatmak veya durdurmak, belirli sesler ve heceler için hiçbir ses çıkarmadan, 2 ila 5 yaş arasındaki bir aşamadan geçer.

Normalde hoş olmayan çocuk bazen heceleri veya kelimeleri bir veya iki kez tekrar eder, buna benzer. Hoşnutsuzluklar aynı şekilde tereddütleri ve “uh”, “er”, “um” gibi dolgu maddelerinin kullanımını içerebilir. Hoşnutsuzluklar genellikle bir buçuk ila 5 yaş arasında meydana gelir ve gelip gitme eğilimindedirler. Normalde bir çocuğun dili yeni yöntemlerle nasıl kullanacağını keşfettiğinin bir işaretidir. Eğer uyuşmazlıklar birkaç hafta ortadan kalkarsa, o zaman geri dönün, çocuk sadece başka bir tanıma aşamasından geçiyor olabilir.

Daha hafif kekemelikli çocuk

 • Daha hafif ürperti olan bir çocuk iki defadan fazla ses çıkarır, buna li-li-li-li gibi. Stres ve savaş, özellikle ağız çevresindeki yüz kaslarında belirgin olabilir.
 • Çocuğunuzla konuşurken cansız ve gevşemiş bir konuşma tasarlamayı ve diğerlerini de aynısını yapmaya teşvik edin. Aşırı derecede konuşmayın, kulağa anormal geliyor, ama telaşsız ve çok kısa bir süre durun.
 • Yavaş ve rahat bir konuşma, çocuğun bir ebeveyni tarafından dikkatsiz bir şekilde dikkatini çekmesi için her gün uzun bir süre ile entegre olduğunda etkili olabilir. Başka bir şey yapmıyorsanız, çocuğunuza aklından geçenleri tartışmak için dikkat etmekle birlikte birkaç dakika rutin bir zamanda ayrılabilirsiniz.
Etiketler:, , ,

Çocuklarda Kekeleme Sorunu için yapılan yorumlar : 4 Yorum yapıldı


 1. çiçek öncel  yorumladı. 03:35 - 14 / 03 / 2019:

  bu yazınızın haricinde diğer yazılanlardan örnek alınabilirdi.

 2. yağmur  yorumladı. 04:17 - 14 / 03 / 2019:

  güzellllll

 3. serpil  yorumladı. 04:56 - 14 / 03 / 2019:

  gerçekten dikkatlice okudum.

 4. emre  yorumladı. 05:06 - 14 / 03 / 2019:

  faydalı olacak türden bir yazı olmuş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir