Çocuklara Tuvalet Alışkanlığı Nasıl Kazandırılmalıdır

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 11:57

Çocuklara Tuvalet Alışkanlığı Nasıl Kazandırılmalıdır İsimli Makale Yazımız.

Çocuk sahibi olan her ebeveyn, çocuğunun ne zaman bebek bezinden ayrılacağını merak eder. Ancak çocuğu bebek bezinden ayırmak pek de kolay bir durum değildir. İlk olarak ebeveynlerin çocuğu bebek bezinden nasıl ayıracağını belirlemesi gerekiyor. Bu sebeple çocuğa tuvalet eğitimi vermek ve tuvalet alışkanlığı kazandırmak hem ebeveynler için hem de çocuk için çok önemlidir. Eğer çocuğu bebek bezinden nasıl ayıracağınız konusunda bir bilginiz yoksa çocuklara tuvalet alışkanlığı nasıl kazandırılmalıdır? Sorusuna kapsamlı ve yeterli bir cevap bulmanızda fayda vardır.

Çocuklara Tuvalet Alışkanlığı Kazandırırken Bilmeniz Gerekenler

İlk olarak bilmeniz gereken çocuğunuzun idrar torbasının 15-18. aylar arasında geliştiğini bilmelisiniz. Daha sonra bilmeniz gereken en önemli şey ise çocuğunuzun yaş aralığıdır. Çocukların tuvalet eğitimini alabileceği yaş aralığı ise 2 ile 2.5 yaşlarıdır. Eğer çocuğunuz bu yaş aralığında ise ve tuvalet eğitimi alabilecek yapıda bir çocuksa tuvalet eğitimini vermeye başlayabilirsiniz. Tuvalet eğitimi verirken lazımlık, külot, sifon ve kâğıt havlu gibi tuvalette gerekli olan şeyleri çocuğunuza tanıtın. Daha sonra birkaç defa onu tuvalete götürün ve bu sırada ona destek olun. Ayrıca tuvalet eğitimi oldukça bir süre içerisinde tamamlanabileceği için sabırlı olmalısınız. Genelde tuvalet eğitimi 6 ayda çocuğa veriliyor.

Tuvalet Eğitiminde Ebeveyn Davranışı

Çocukla ebeveynlerden hangisi daha sık iletişim halindeyse bu dönemde o ebeveyn çocuğa destek olmalı ve sabırlı davranmalıdır. Ayrıca çocukla ilgilenen bir bakıcı varsa bakıcı ile ebeveynlerin tutumu aynı olmalıdır. Bu durum süreci hızlandıracaktır.

Etiketler:, ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir