Bebeklerin Ay Ay Gelişimi

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 14:15

Bebeklerin Ay Ay Gelişimi

Bebeklerin Ay Ay Gelişimi İsimli Makalemiz.
Bebekler ilk doğdukları andan bir hafta on güne kadar kilo kaybederler. Bu gayet normal bir durumdur, bunun nedeni bebeğin vücudunda var olan ödemin atılmasıdır. Bir aylık bebek sese ve ışığa karşı oldukça duyarlıdır ve tepki verir. 3 aylık bebek boynunu tutar ve çevreye karşı ilgi duyar. 4 aylık olduğu zaman etrafına dönebilir. 6 aylık olduğu zaman destekle oturabilir. Bebeğin tam olarak oturması 9 ay civarındadır.

Bebeklerin Ay Ay Beyin Gelişimi Nasıldır?
Bebekler doğduklarında belli bir sayıya ulaşmış sinir hücreleri ile doğarlar. Sinir hücreleri arasında ki bağlantının gelişmesi ise bebek doğduktan sonra verilen uyaranlar ile olur. Sesli ve ışıklı uyaranlar bebeğin beyin gelişimi için önemlidir. 3 aylık olduğu zaman boynunu kaldırabilir. İlk aylarda seslere çığlık atabilir. Herhangi bir objeyi yakalama 7 aydan sonra başlar. Cisimleri takip etme genellikle 4. aydan sonra başlar ve gelişir. Tek kelime sesler çıkarmak bir yaş civarında başlar ve iki kelime cümle kurma genellikle 2 yaşta başlar.

Bebeğin Gelişimine Nasıl Katkı Sağlanır?
Bebek doğduktan itibaren onun sosyal, bilişsel ve duyusal gelişimi için ona katkı sağlamak gerekir. İlk aylarda sesli ve ışıklı uyaranlar ve oyuncaklar ile desteklenmelidir. Sesli uyaranlar arasında kitap okumak çok önemlidir. Bebeğe kitap okumak dil gelişimini destekler ve hızlandırır. Bol bol sarılmak ve ona zaman ayırmak çok önemlidir.

Etiketler:, ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir