Bebeklerde Öksürük Nasıl Geçer

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 13:26

Bebeklerde Öksürük Nasıl Geçer

Bebeklerde Öksürük Nasıl Geçer

Bebeklerde Öksürük Nasıl Geçer Başlıklı Makale Yazımız.

Küçük çocuğunuzun, özellikle gecenin ortasında öksürüğünü duymak her zaman üzücüdür. Yine de, bu kış semptomu ne kadar yaygın olsa da, kulağa genellikle olduğundan daha kötü olduğunu bilmek yararlıdır.

Öksürük, solunum yolu hastalıklarına karşı en önemli savunmalardan biridir. Solunum yolu enfeksiyonları sırasında, mukus, enfeksiyona yanıtın bir parçası olarak solunum yollarına salgılanır; öksürük bunu gidermeye yardımcı olur. Öksürük ayrıca çocuğunuzun hastalığı hakkında değerli ipuçları sağlar.

3 aylıktan büyük bebeklerde tıkalı ve burun akıntısı önemli bir sorun değildir. Küçük burunların tıkanması kolaydır çünkü orada fazla yer yoktur. 200’den fazla farklı nezle virüsü vardır ve bebeğiniz onları alana kadar bunlara karşı hiçbir bağışıklığa sahip değildir. Ortalama bir yetişkin yılda iki ila dört soğuk algınlığı yaşar. Hassas bebeğinizin bunlardan kaç tanesini geliştirebileceğini hayal edin!

Bununla birlikte, burun akıntısı her zaman soğuk algınlığı anlamına gelmez. Bebeğinizin burnundan çıkan sümüğün gökkuşağı renginde olduğunu keşfetmek çok fazla gerginliğe neden olabilir. Ancak kışın, soğuk havaya çıktığınızda bebeğinizin burnu kendini korumaya çalışır. Burunlarını nemli ve partiküllerden uzak tutmak için daha fazla mukus oluşturur.

Çocuğunuz için ne yapmalısınız?

 1. Burun kanallarını olabildiğince açık tutun (tıkanıklık ve geniz akıntısı öksürüğü kötüleştirecektir).

 2. Çocuğunuzun yatak odasında soğuk buharlı bir nemlendirici kullanmak, burun akıntısının neden olduğu öksürüğü azaltmak için hava yollarını nemlendirmeye yardımcı olacaktır.

 3. Çocuğunuza su veya meyve suyu gibi bol miktarda sıvı verin. Ilık, kafeinsiz çay da öksürüğü tetikleyen gıdıklanmayı hafifletmeye yardımcı olabilir. Ancak çocuğunuz içmeyi reddederse, soğuk bir buzlu şeker deneyin.

 4. Yatmadan önce bir kaşık bal verin; boğazını kaplayacak ve acısını hafifletecektir. (Sadece birden büyük çocuklara bal verin. Birden küçük bebeklerde bal, hayatı tehdit eden bir hastalık olan botulizme neden olabilir.)

 5. Çocuklarda Tylenol veya Ibuprofen, ateşi varsa onu rahat ettirebilir. (Yürümeye başlayan çocuğunuza öksürük veya soğuk algınlığı ilaçları vermeyin. ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) ve Amerikan Pediatri Akademisi (AAP), küçük çocuklar için etkili olmadıkları ve çocuğunuzu tehlikeli yan etkiler için riske atabilecekleri konusunda uyarıyor. )

 6. Henüz burnunu üfleyemeyen bebekler ve küçük çocuklar için, burun akıntısını emmek için nazal salin damlaları ve ampul aspiratörü kullanın.

Çocuğunuz için ne zaman endişelenmelisiniz:

 1. Doğumunun ilk birkaç haftasında öksürük başlangıcı

 2. Beslenmeden önceki başlayan öksürük

 3. 8 hafta süren öksürük

 4. Üçüncü haftaya kadar kötüleşen bir öksürük

 5. Nefes almada zorluk veya nefes darlığı

 6. Gece terlemeleri, kilo kaybı, kanlı öksürme

 7. Gündüz veya gece, hırıltı veya hızlı nefes almayan ıslak veya kuru, kesen öksürük.

Çocuğunuzun öksürüğü ve tıkalı burnu iyileşmeden 10 günden fazla devam ederse, doktorunuza görünün. Küçük çocuğunuzda nefes almayı engelleyen astım, alerji ve hatta genişlemiş geniz eti olabilir. Daha büyük çocuklarda sinüzit (genellikle soğuk algınlığının neden olduğu bakteriyel bir enfeksiyon) olabilir. Kışın, bir bebek çok fazla öksürüyorsa, bebekler için tehlikeli bir viral enfeksiyon olan solunum sinsitiyal virüsü (RSV) olabilir. Bunların tümü, çocuğunuzun doktorundan derhal tıbbi yardım almanız için nedenlerdir.

Soğuk algınlığı, alerji veya tamamen farklı bir nedenden kaynaklansa da, bebek burun tıkanıklığı hem sizi hem de bebeğinizi perişan edebilir. 4 aydan küçük çocuklar fazla öksürmezler. 1 yaşından büyük olduğunda öksürükler daha az endişe vericidir. Çoğu durumda, bebeğinizin öksürüğü soğuk algınlığından başka bir şey değildir.

https://facebook.com/bebekoyuncaklari

https://bebekoyuncaklari.com.tr/magaza

Etiketler:, , , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir