Bebeklerde Huzursuzluk Sebepleri

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 12:20

Bebeklerde Huzursuzluk Sebepleri

Bebeklerde Huzursuzluk Sebepleri İsimli Makale Yazımız.

Özellikle 0-3 yaş arasında bulunan bebeklerin huzursuz olmasına neden olan birçok faktör bulunuyor. Ayrıca bebeklerin alışkanlıklarının iyi derecede bilinmesi ve bebeklerin huzursuz olduğu durumların iyi şekilde gözlemlenmesi gerekiyor. Diğer taraftan bebeklerde huzursuzluk sebepleri arasında alt kirliliği, ilgi eksikliği, gaz sancısı, uykusuzluk, açlık ve yorgunluk gibi pek çok faktör bulunuyor. Bu faktörler hakkında ailelerin yeteri kadar bilgi sahibi olmaları büyük önem taşıyor.

Bebeklerin Çevre İle Etkileşim Problemi

Bebeklerde üçüncü aydan sonra görme becerisi yeterli seviyeye ulaşıyor. Fakat bebeklerde görme becerisinin gereği oluşmadığı takdirde bu durumun bebeklerde huzursuzluğa neden olduğu görülüyor. Bu aylarda altı temiz ve karnı tok olan bebeklerin yatış pozisyonunda ağladığı biliniyor. Kucağa alınan ve başı dik tutulan bebeklerin ise pek çok zaman ağlamadığı görülüyor. Ailelerin bu tür durumlarda bebeklerinin huzursuzluklarının bilincinde olmaları gerekiyor. Böylelikle huzursuzluk nedenlerinin diğer sorunlardan ayırt edilmesi de ailelerin dikkat etmesi gereken hususlar arasında yer alıyor.

Bebeklerde Huzursuzluk Sebepleri

Bebeklerde Uzun Süren Huzursuzluk Hali

Bebeklerde uzun süren huzursuzluk halinin gaz sancısı, kabızlık, ishal, karın ağrıları ve apandisitten kaynaklandığı ortaya çıkıyor. Bebeklerde uzun süren huzursuzluk hali bağırsak içindeki gazların sıkışmasından kaynaklanıyorsa, bebeklerin bacaklarının hafif bir şekilde karnına bastırılıp çekilmesi gerekiyor. Ayrıca karın bölgesine dairesel şekilde masaj uygulanması ve bebeğin sallanması yöntemleri de uzun süren huzursuzluk halinin sona ermesinde etkili yöntemler olarak görülüyor.

Etiketler:, ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir