Bebeklerde Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı Tedavi Edilmezse Ne Olur

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 11:12

Bebeklerde Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı Tedavi Edilmezse Ne Olur

Bebeklerde Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı Tedavi Edilmezse Ne Olur İsimli Makale Yazımız.

Bebeklerde Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Bebekler dış dünyaya adapte olmakta zorlanırlar. Bunun için anne desteği ve takibi çok önemlidir. Her an bir sorun ile karşılaşmak mümkün olacağı için bebek vücudunu düzenli masaj ederek aynı zamanda kontrol etmekte gereklidir. Bu sorunlardan biri olan bebeklerde gözyaşı kanalı tıkanıklığıdır. Bebeklerde gözyaşı kanalı tıkanıklığı tedavi edilmezse ne olur sorusunu uzmanların bilgileri ışığında incelersek;Bebeklerde Gözyaşı Tıkanıklığı Nasıl Oluşur?

Yeni doğan süreçte bu tıkanıklık bebek fizyolojisine bağlı gelişmekle birlikte bebeklerde bir diğer tıkanıklık sebebi gözlerde oluşan enfeksiyona bağlı gelişir.

Enfeksiyonel belirtilerde; gözlerde yaşarma, çapaklanma, gözlerde iltihap oluşması, burun yanlarında şişkinlik bebeklerin gözyaşı kanallarının tıkandığının belirtisidir. Masaj bu durumda kanalların açılmasında çok fayda verir. Masajın çözüm olmadığı durumda cerrahi müdahale ile açık olmayan kanalların ucu açılır.

Tedavinin Önemi

Gözyaşı kanalı tıkanıklığı tedavi edilmez ise göz kaybına neden olacak enfeksiyonların oluşmasına neden olmaktadır. Gözlerde sulanma, şişkinlik, kızarıklık ve sürekli bir mikrop ortamının oluşumu ortaya çıkar. Görsel olarak ta şiş, kızarık, iltihaplı, çapaklı bir görüntü hem hastayı hem çevreyi rahatsız eder.

Bir yaş altı bebeklerde masaj yöntemi ile tıkanıklık çözüm bulmuyor ise ufak bir cerrahi operasyon bebeklerde göz yaşı kanalı açılmaktadır. Ameliyat ya da masaj ile açılan göz yaşı kanalları sayesinde gözlerde çapaklanma, yaş, iltihap ve kızarıklıklardan kurtulmak mümkün.

Bebeklerde Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı Tedavi Edilmezse Ne Olur

Etiketler:,

Bebeklerde Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı Tedavi Edilmezse Ne Olur için yapılan yorumlar : 3 Yorum yapıldı


  1. ecem celik  yorumladı. 17:17 - 09 / 04 / 2019:

    emeğinize sağlık 🙂

  2. orhan tuna  yorumladı. 17:17 - 09 / 04 / 2019:

    ilgili bir yazım olmuş.

  3. samet turan  yorumladı. 10:40 - 11 / 04 / 2019:

    Seçtiğiniz görseller yazının okunmasına teşvik ediyor ve görselci biri olarak yazıyı okumadan önce ilk dikkat ettiğim kısımdır görsel alanlar. Çok netliklere yer vererek seçiyorsunuz görselleri ve bu da yazının okunması için insana keyif veriyor. Yazı için de ayrıca teşekkür ediyorum :)))

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir