Bebeklerde Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı Masajı Nasıl Yapılır

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 13:42

Bebeklerde Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı Masajı Nasıl Yapılır

Bebeklerde Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı Masajı Nasıl Yapılır İsimli Makale Yazımız.

Bebeklerde Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı Masajı Nasıl Yapılır?

Gözyaşı gözün nemli kalmasını sağlar. Bu sayede göz kurumaz ve kızarmaz. Gözyaşı kanalı tıkanırsa kolayca enfeksiyon gelişebilir. Gözde çapaklanma ve ağrı görülebilir. Bu durum erken bebeklik döneminde fark edilir. Basit masaj teknikleri ile düzelen bir durumdur. Peki, bebeklerde gözyaşı kanalı tıkanıklığı masajı nasıl yapılır? Doktorun önerdiği şekilde ve önerdiği süre zarfında yapılması gerekir. Gözyaşı tıkanıklığında önemli olan gözü temiz tutarak enfeksiyon kapmasını engellemektir. Antibiyotikli damla düzenli olarak kullanılmalıdır.Gözyaşı Kanalı Neden Tıkanır?

Gözyaşı kanalı, darlığa bağlı olarak tıkanabilir. Genelde doğuştan olur ve bebeklik çağında fark edilir. Gözyaşı akamadığı için gözde birikir ve buda gözle görülür şekilde fark edilir. Zaman içinde enfeksiyon oluşumuna neden olur. Hatta tedavi edilmezse ilerleyerek görme bozukluğuna kadar gidebilir.

Masaj Etkili Bir Yöntem Midir?

Gözyaşı kanalı tıkanıklığı için ilk önerilen tedavi gözyaşı kanalı tıkanıklığı masajıdır. Bu masaj gözden aşağıya buruna doğru hafif ovarak yapılır. Bu sayede tıkalı olan kanal açılmış olur. Masaj sonrası suni gözyaşı damlası ile göz temizlenir. Temizleme işlemi sonrasında antibiyotikli damla damlatılarak masaj işlemi bitirilir. Masajın süresini doktorunuz belirler. Genellikle bir yıl süre ile bu masajın yapılması beklenir. Masajın yetersiz olduğu durumlarda farklı uygulamalar denenir. Gözyaşı kanalına tüp takma, sonda yerleştirme gibi işlemler kulak burun uzmanı tarafından uygulanır.

Ayrıca Bebeklerde Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı Tedavi Edilmezse Ne Olur İsimli Makalemizi de İnceleyebilirsiniz.

Bebeklerde Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı Masajı Nasıl Yapılır

Etiketler:, , ,

Bebeklerde Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı Masajı Nasıl Yapılır için yapılan yorumlar : 2 Yorum yapıldı


  1. ezgi  yorumladı. 13:21 - 15 / 04 / 2019:

    işe yaradı =))) teşekkürler.

  2. serdarturan  yorumladı. 13:21 - 15 / 04 / 2019:

    emeğinize sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir