Bebeklerde Göz Kaymasının Sebepleri

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 11:01

Bebeklerde Göz Kaymasının Sebepleri İsimli Makale Yazımız.

Bebeklerde farklı yönlere bakmaya göz kayması yani şaşılık denmektedir. Bebeklerde göz kayması sık karşılaşılan durumlardandır ve tek gözde olabildiği gibi her iki gözde de karşılaşılabilir. Böyle bir durumla karşılaşıldığı zaman bebeklerde göz kaymasının sebepleri araştırılmalı ve erkenden tedaviye başlanmalıdır. İlk 18 ay boyunca oluşan kaymalar basit kaymalardır, sebebi ise göz sinirlerinin gelişme aşamasında olmasıdır. Bu süreden sonra oluşan göz kaymaları tedavi gerektirir.

Bebeklerde Göz Kayması Neden Olur?

Göz kaymasının birçok sebebi vardır. Genetik ilk faktörlerin başında gelmektedir. Anne, baba ve üst kuşaklardan birinde varsa bebekte de olabilir. Bir diğer sebep optik kırılma sorunları olabilir. Miyop, hipermetrop ya da astigmat kayma sebebi olabilir. Diğer nedenleri sıralayacak olursak; yüksek ateşli hastalıklar, gözde sinir zedelenmeleri, retinadaki sinir problemleri, hidrosefali (beyinde su toplanma),çocukluk dönemi viral hastalıklar, epilepsi hastalığı ve annenin hamileliğinin ilk üç ayında geçirdiği enfeksiyon hastalıkları bebekler de göz kayma nedenlerinin başlıcalarıdır.

Bebeklerde Göz Kaymasının Tedavisi Nedir?

Bebeklerde göz kayması için bu konuda uzman bir doktora gidilmeli ve doktorun uyguladığı tedaviye sadık kalınmalıdır. Bu tedavi şekilleri; göz bandı ile kapatma, gözlük kullanımı, göz damlası, göz kayması egzersizleri, şaşılık ameliyatları olarak sıralanır. Buradaki amaç bebeğin göz kaslarını geliştirmek ve göz kaymasını engellemektir. Düzenli yapılan bu tedavi şekilleri ile gözdeki kayma düzelebilir.

Etiketler:,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir