Bebeklerde Diş Çıkarma Huzursuzluğu Ne Kadar Sürer

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 12:56

Bebeklerde Diş Çıkarma Huzursuzluğu Ne Kadar Sürer

Bebeklerde Diş Çıkarma Huzursuzluğu Ne Kadar Sürer İsimli Makale Yazımız.

Bebeklerde Diş Çıkarma Huzursuzluğu Ne Kadar Sürer?

Bu yazımızda sizlere bebeklerde diş çıkarma huzursuzluğu ne kadar sürer sorusu ile alakalı bilgi vereceğiz. Bazı bebekler erken diş çıkarırken bazılarında diş çıkarma süresi 18 aya kadar uzayabilmektedir. Bu durum anne ve babayı korkutmasın, basit bir tedavi yöntemi bulunuyor. Bebekler genelde 6 ile 8. aylar içinde ilk dişlerini çıkartırlar.İlk dişler alt orta kesiciler, üst orta ve üst yan kesiciler çıkmaktadır. 1,5 yaşına kadar ortalama diş sayısı (ay olan yaş 6) formülüyle hesaplanır. İlk diş altı aydan önce çıktığı gibi, dişlerin çıkması 1 yaşından sonraya da sarkabilir. Diş çıkarmada gecikme olması büyüme geriliğinin bir ifadesi değildir ve özel 1 tedavi gerektirmez. Dişi çıkmayan bebeğe D vitamini verilmesinin yararı olmaz ve çok aşırı kullanılması da zararlı olabilir. Diş çıkarmada olan gecikme daha çok kalıtımsal özelliklere bağlıdır.

Bebeklerde Diş Çıkarma Süreci

Bebeklerin ilk dişi, çoğu anne baba için heyecan ve sevinç kaynağıdır. Diş çıkarma eylemi, bebeğin ilk yıldaki gelişiminin önemli bir parçasıdır. Ancak diş çıkarma süreci bazıları için uzun ve yıpratıcı olabildiği gibi, bazılarında 1 gecede biten bir olay olabilir. Bazen dişetinde şişlik veya keskinleşmiş bir kenar haftalar, hatta aylar öncesinden dişlerin habercisidir bazı zamanlarda hiçbir ipucu bulunmayabilir.

Diş çıkarma huzursuzluğu tartışmalı bir konu olmasına karşı, kesin bilinen bazı gerçekler bulunuyor. Bebekler ilk dişlerini genellikle altı ve sekizinci aylar arasında çıkarırlar, fakat üç ay gibi erken veya on beş ay gibi gecikmiş 1 sürede çıkaranlar da vardır.

Bebeklerde Diş Çıkarma Huzursuzluğu Ne Kadar Sürer

Etiketler:,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir