Bebeklerde Burun Tıkanıklığı ve Öksürük

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 21:36

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı ve Öksürük

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı ve Öksürük İsimli Makale Yazımız.

Bebeklerde görülen burun tıkanıklığının sebebi çoğu zaman kuru hava ve enfeksiyonlardır. Bebeklerde burun tıkanıklığı emmeyi ve nefes almayı zorlaştırdığı için önemli bir durumdur. Altta yatan araştırılıp ona göre önlem alınması gerekir.

Neden Burun Tıkanıklığı ve Öksürük Görülür?

Bebeklerde üst solunum yolu enfeksiyonları burun tıkanıklığı ve öksürüğe neden olur. Yetişkin insanlar için burun tıkanıklığı kendiliğinden geçerken bebeklerde burun açılmaz ve enfeksiyon tedavi edilemez ise akciğer ve kulakları etkileyebilir. Bebekler burunlarını temizlemeyi bilmediği için nefes almakta zorlanırlar. Grip nedeniyle oluştuysa bebeğin ve çocuğun mutlaka dinlenmesi sağlanmalıdır. Bol sıvı vermek ve emzirmeye devam etmek vücut direncini arttıran önemli yöntemlerdendir.

Tedavisi Nedir?

Mutlaka bir uzmana gösterilip muayene edilmeli ve enfeksiyon varlığı araştırılmalıdır. Bebeğin burnu tuzlu su ile temizlenip aspiratör ile burun içindeki salgı temizlenmelidir. Odanın havası mutlaka nemlendirilmeli ve ısısı oda ısısında olmalıdır. Bebek kalabalık ortamlardan uzak tutulmalı ve hasta kişilerle teması önlenmelidir. Anne sütünün koruyucu etkisinden dolayı emzirmeye ara vermeden devam edilmelidir.

Bütün tıkanıklığı ve öksürüğün ilk belirtisi ateş olur. Ateşli durumlarda hemen ateş düşürücü vermek sakıncalıdır. Mutlaka bir çocuk hekimi tarafından değerlendirilmesi daha sağlıklı olur. Burun tıkanıklığı emmeyi zorlaştırır ve bebeği huzursuz eder. Burun tıkalı olsun olmasın mutlaka her gün düzenli olarak tuzlu su ile temizlenip açılmalıdır.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı ve Öksürük

Etiketler:,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir