Bebeklerde Burun Akıntısı

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 23:22

Bebeklerde Burun Akıntısı

Bebeklerde Burun Akıntısı İsimli Makale Yazımız.

Kış aylarının gelmesiyle beraber grip ve nezle gibi üst solunum yolu hastalıkları da görülmeye başlamıştır. Tedavi edilmediği takdirde akciğer ve kulakları etkiler.
Bebeklerde Neden Burun Akıntısı Olur?
Bebeklerde burun tıkanıklığı ve burun akıntısı sıklıkla görülür. Burun akıntısının nedeni grip veya nezle olabildiği gibi üst solunum yolu enfeksiyonları da olabilir. Bebekleri enfeksiyonlardan korumak için en önemli besin anne sütüdür. Doğal antibiyotik görevi gördüğü gibi içerdiği antikorlar sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir. Evde okul çağında çocuk olması enfeksiyonu taşıma açısından önemlidir. Bebekleri kalabalık ve toplu yaşanılan yerlerden uzak tutmak da fayda vardır. Burun akıntısının bir diğer nedeni enfeksiyonlardan dolayı büyüyen geniz etidir.
Burun Akıntısı Tedavisi Nasıldır?
Bebeklerde görülen burun akıntısı tedavisi için öncelikle bir çocuk hekimi tarafından muayene edilmesi gerekir. Tıkanan burun tuzlu su ile açılmalıdır. Bebeğin yattığı oda nemli olmalıdır, bunun için soğuk buhar kullanabilirsiniz. Burun delikleri küçük olduğu için tıkanan burun bebekte huzursuzluğa ve emmenin azalmasına neden olabilir. Burnun sık sık temizlenmesi gerekir.
Burun akıntısı ile beraber ateş varsa bir enfeksiyon olabilir, onun için mutlaka bir hekime göstermeniz gerekir. Sık sık emzirilmesi ve bol sıvı takviyesi yapılması gerekir. Bebeğin yattığı oda havadar olmalıdır ve kesinlikle ıslak çamaşırlar nem yapsın diye kalorifer üzerine asılmamalıdır. Bu durum bebekte ciddi akciğer enfeksiyonlarına neden olabilir.

bebeklerde burun akıntısı

Big brother helping little brother with his nose cleaning.
Etiketler:, ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir