Bebeklerde Burun Akıntısı Bitkisel Çözüm

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 22:21

Bebeklerde Burun Akıntısı Bitkisel Çözüm

Bebeklerde Burun Akıntısı Bitkisel Çözüm İsimli Makale Yazımız.

Bebeklerde Burun Akıntısı Bitkisel Çözüm

Genellikle bebek ve çocuklarda sıklıkla gözlenen burun akıntısı hafife alınmaması gereken bir sorundur. Ağlama, alerji, mevsimsel sebeplerden olabileceği gibi gribal enfeksiyonlarda da burun akıntısı gözlenmektedir. Akıntı burun boşluğunun aşırı derecede mukus salgısı ile dolmasıyla başlar.

Burun Akıntısı Neyin Belirtisidir?

Burun akıntısında görülen mukus salgısı kimi zaman beyaz kimi zaman sarı kimi zaman da yeşil renklerde olmaktadır. Ayrıca kıvamı da bazen akışkan sıvı bazen de koyu bir şekildedir. Bütün bunlar göz önüne alınarak burun akıntısının kaynağında yatan sebebe ulaşmak mümkündür.

Örneğin koyu kıvamlı ve yeşil renk burun akıntısı ciddi bir enfeksiyonu işaret ederken, köpüklü, beyaz ve akışkan burun akıntısı ise alerjik bir sorunu işaret etmektedir.

Doğal Çözümler

Özellikle bebeklik döneminde gözlenen burun akıntılarına bitkisel yani doğal çözümlerle müdahale etmek gerekmektedir. Öncelikle akıntının kaynağını öğrenmek için doktor kontrolü yapılmalıdır. Ev ortamında doğal malzemelerle yapılabilecek tedavi yöntemleri bebekler için daha uygun olmakla birlikte, çözüme ulaşılmaması durumunda mutlaka iyi bir kulak burun boğaz uzmanına bebeği muayene ettirmek gerekiyor.

Doğal çözümlerin başında anne sütü gelmektedir. Özellikle gribal enfeksiyon kaynaklı burun akıntısı olan bebeklerin anne sütü alımlarını arttırmak gerekmektedir. Diğer bir yöntem ise burun kanallarını yumuşatmaya ve genzi boşaltmaya yarayan tuzlu su uygulamasıdır. Hazırlanan tuzlu su buruna çektirilir ve buralarda biriken mukusun akıtılması sağlanır.

Evde uygulanabilecek bir diğer yöntem de okaliptüs yağı damlatılmış su ile bebeği banyo ettirmektir. Hatta bir iki damla okaliptüs yağı bir miktar zeytinyağı ile karıştırılarak bebeğin göğsüne hafif masajla yedirilebilir. Böylece okaliptüs geniz ve burun tıkanıklığını açıp, mukus salgısının rahat atılmasını sağlayacaktır.

Diğer Benzer Makalemiz Bebeklerde Burun Akıntısına Ne İyi Gelir

Etiketler:,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir