Bebeklerde Boy Kilo Orantısı Nasıl Olmalıdır?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 11:23

Bebekler sağlıklı bir şekilde büyüyüp gelişim göstermesi ideal boy ve kilo durumlarının orantılı olmasıdır. Bu durum her bebek de farklılık gösterebilir. Kız çocuğu ya da erkek çocuğu bebeklerde oranlar değişir. İkisinin de ayrı ayrı boy ve kilo durumları mevcuttur. Yeni doğan kız çocuğu bebeklerde kilo oranı 2.5 ile 4 kilo iken boy oranları 47 cm ile 53 cm arasında olabiliyor. İlk aya kadar iyi beslenen kız çocuğu bebeklerde boy ve kilo orantılı bir şekilde artar. Peki, Bebeklerde Boy Kilo Orantısı Nasıl Olmalıdır?

Erkek Çocuğu Bebeklerde Boy ve Kilo Orantısı Nasıl Olmalıdır

Yapılan çalışmaların sonucunda göre erkek çocuğu bebeklerde boy uzunluğu kız çocuğuna göre daha fazladır. Yeni doğan erkek bebek çocuğunda kilo oranı 3 ile 4.30 kilo olurken boy oranları 49 cm 54 cm arasında olabiliyor. İlk 6 ayda düzenli beslenen erkek bebekler boy ve kilo durumları orantılı bir şekilde artar. Belli bir yaşa kadar anne sütü ile beslenen bebeklerin boy ve kilo durumları mama ile beslenen bebeklere göre daha fazladır.

Bebeklerde Sağlıklı Beslenme Nasıl Olmalıdır

Bebeklerin sağlıklı beslenmesi hem zihinsel hem de fiziksel gelişmeleri açısından önemlidir. Yeni doğan bebeklerin belli bir yaşa kadar anne sütü almaları şarttır. 6. aydan itibaren ek gıda ile anne sütüne devam edilmelidir. Ek gıda verirken de dikkatli olunması gerekir. Taze meyve püresi yoğurt, yumurta, sebze çorbası bebeklerin gelişimi için büyük önem arz etmektedir.

Etiketler:,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir