Bebeklerde Böbrek Büyümesi

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 15:13

bebeklerde böbrek büyümesi

Bebeklerde Böbrek Büyümesi

Hidronefroz, en sık teşhis edilen fetal anomalilerden biridir ve idrar tıkanıklığı nedeniyle bebeğin böbreklerinden biri veya her ikisi birden büyüdüğünde ortaya çıkar.

Normalde idrar, üreter adı verilen ince borulardan böbreklerden mesaneye akar. Bebeğiniz idrar akışını veya idrar reflüsünü kısıtlamışsa, idrar akışının tersine dönmesi durumunda, böbrekleri şişmeye başlayacak ve bu durumla sonuçlanacaktır.

Hidronefrozun üç aşaması vardır:

Hafif: böbrek fonksiyonu biraz etkilenir, ancak hidronefroz tipik olarak kendi kendine düzelir.

Orta: tipik olarak böbrek fonksiyonu üzerinde hiçbir etkisi yoktur, hidronefroz semptomları ilerlemeyecektir.

Şiddetli: Böbrek fonksiyonlarında azalma ve böbrek hasarı riski daha fazla
Bebeğinize hidronefroz teşhisi konduysa, sahip olabileceğiniz endişeyi ve endişeyi anlıyoruz. SSM Sağlık Kardinal Glennon St. Louis Fetal Bakım Enstitüsü’ndeki önde gelen uzman ekibimiz, size ve bebeğinize yardımcı olmak için benzersiz bir donanıma sahiptir. Çok disiplinli fetal cerrahlar, pediatri doktorları ve hemşirelerden oluşan bir ekiple çalışarak, doğumdan önce veya sonra çocuğunuza bakmak için en güvenli teknikleri kullanarak bu durumu kapsamlı bir şekilde izliyor ve tedavi ediyoruz.

Hidronefroz Gebelikte Nasıl Teşhis Edilir ve İşlenir?
Hidronefroz, gebeliğin yaklaşık 20 haftasında ultrason ile tespit edilir. Doktorunuz bir ultrasonda hidronefroz bulursa, gebeliğiniz boyunca tekrarlayan ultrasonlar yapılacaktır. Bu ultrasonlar, Kardinal Glennon St. Louis Fetal Bakım Enstitüsü ekibinin bebeğinizin büyümesini, böbreklerini ve amniyotik sıvı seviyelerini izlemesine yardımcı olur.

Hidronefroz Doğumumu Nasıl Etkiler?
Hidronefrozlu bebekler tipik olarak vajinal doğumla doğarlar. Bununla birlikte, en iyi teslimat planını belirlemede benzersiz durumunuz önemlidir.

Bebeğim Hidronefroz ile Doğduğunda Ne Bekleyebilirim?
Hidronefroz genellikle bebek doğduktan sonra kendi kendine iyileşir. Nadir durumlarda, idrar akışını yeniden sağlamak için ameliyat gerekli olacaktır. Tipik olarak, hidronefroz ile doğan bebekler, durumun kalıcı etkileri göstermez.

Bebeklerde Böbrek Büyümesi Başlıklı Makalemizi Okudunuz. Ayrıca Bebeklerde Yeşil Kaka Başlıklı Makalemizi de Okumanızı Öneriyoruz.

https://facebook.com/bebekoyuncaklari

Etiketler:, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir