Bebeklerde Bağırsak Enfeksiyonu Nasıl Geçer

Bebeklerde Bağırsak Enfeksiyonu Tedavisi

Bebeklerde Bağırsak Enfeksiyonu Nasıl Geçer

Bebeklerde Bağırsak Enfeksiyonu Nasıl Geçer İsimli Makale Yazımız.

Bebeklerde ve çocuklarda en sık görülen enfeksiyonlardan biri de bağırsak enfeksiyonudur. Bağırsak enfeksiyonlarına yol açan başlıca nedenler, ağız yolu ile bedene giren mikroplar, bakteriler, virüsler, asalaklardır. Bağırsak enfeksiyonunun bulguları genellikle yüksek ateş, ishal, kusmave halsizlikdir. Bazı vaziyetlerde bağırsak enfeksiyonları bebekte hayati riske de yol açabilir.

Bebeklerde bağırsak enfeksiyonu, solunum yolu enfeksiyonu hastalığından sonra kakalarında yeşil renk, kötü koku ve sümüksü bir yapıda olmaktadır. Bağırsak enfeksiyonuna yol açan öteki nedenler ise; kullanılan hijyen edilmemiş biberonlar, emzikler, ağıza götürülen oyuncaklardır. Bunlara ek olarak, yere düşen rastgele bir nesneyi bebeğin ağzına götürmesi veya hasta birinin bebeği öpmesi de bağırsak enfeksiyonuna neden olabilir. Bağırsak enfeksiyonunun erken teşhisi ve rehabilitasyonu büyük ehemmiyet taşır.

Bebeklerde Bağırsak Enfeksiyonu Tedavisi

Öncelikle anneler bebeklerinde bağırsak enfeksiyonu kuşkusu dinlediklerinde hekime müracaat etmeli ve hekimin izleyeceği rehabilitasyonu usulünü uygulamalıdır. Ayrıca bağırsak enfeksiyonu sırasında, bağırsakta çok fazla su kaybı olacağı için bebeğe bol akışkan vermek gerekir. İshal olan ve kusan bebeğin akışkanla beslenmesi rehabilitasyonun en ehemmiyetli parçasıdır. İshal ve kusmanın rakamı az bile olsa çocuğu bol akışkan ile beslemek gerekir. Başka Bir Deyişle su kaybını önlemenin en ehemmiyetli yolu çocuğu ağızdan akışkan besin ile beslemektir. Ağızdan besin almak istemeyen bebeğin böyle bir gidişatta hemen sağlık kurumuna götürülmesinde verim vardır. Bu gidişatta bebeğe serum verilmesi gerekebilir. Genellikle de serumdan sonra bebeğin gidişatı düzelir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*