Bebeklerde Bağırsak Enfeksiyonu Nasıl Geçer

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 03:19

Bebeklerde Bağırsak Enfeksiyonu Nasıl Geçer

Bebeklerde Bağırsak Enfeksiyonu Nasıl Geçer İsimli Makale Yazımız.

Bebek bağırsak enfeksiyonu, bebeklerde çok sık olarak görülen bir enfeksiyon çeşididir. Enfeksiyonlara sebep olan bir ve birden fazla sebepler vardır. Bunlardan başlıcaları; ağız yolu vasıtası ile vücuda giren mikroplar, bakteriler, virüsler ve kaçınılmaz olarak parazitlerdir.

Bağırsak enfeksiyonunun belirtileri nelerdir?

Bağırsak enfeksiyonunun bebeklerde görülen en sık çeşitleri ise şunlardır:

1- Genellikle yüksek ateş,

2- İshal,

3- Kusma ve halsizlik,

Ebeveynler olarak yukarıda saymış olduğumuz kriterleri önemsememeniz veya boş vermeniz durumunda bebeğin hayati tehlikelerine sebebiyet verebilirsiniz.

Bebeklerde bağırsak enfeksiyonu olarak görülen hastalık, solunum yolu enfeksiyonundan sonra en fazla görülen hastalık çeşitlerindendir.

Bağırsak enfeksiyonu geçiren bebekte görülen belirtiler nelerdir?

Genellikle bebeğin kakasında kan görülür. Yine bebeğin kakasında mukuslu veya sümüksü bir yapı meydana gelir ve kötü bir şekilde koku yayılır.

Bağırsak enfeksiyonunun bulaşıcı etkileri nelerdir?

Bağırsak enfeksiyonu geçiren bebekler de, hijyen olmayan biberonlar, emzikler ve ağza götürülen oyuncaklar büyük ölçüde sebebiyet verir. Buna ek olarak, bebeğin yere düşen bir nesneyi ağzına götürmesi ve hastalıklı birinin bebeğinizi öpmesi bu konuda bulaşıcı bir önem arz etmektedir. Erken teşhisinin yapılması muhakkak önemlidir.

Bebeklerde Bağırsak Enfeksiyonu Tedavisi

Ebeveynlerin bu konuda çok paniğe kapılmadan ve erken davranarak yapacakları tek yöntem direk doktora başvurmaktır. Doktorunuzun tavsiyelerini mutlaka not etmeli ve harfiyen uygulamalısınız. Bebeğinizin, bağırsak enfeksiyonu sırasında bağırsaklarında çok fazla su kaybı olduğunu mutlaka göz önünde bulundurun ve bebeğinize bolca sıvı verin. İshal olan ve kusan bebeğinizin sıvı ile beslenmesi, tedavinin en önemli parçalarından biridir. İshal ve kusmanın az olması veya fazla olmasının hiç bir önemi yoktur. Sizler, tedavi sürecine kadar bolca sıvı vermeyi asla ihmal etmeyiniz. Bebeğiniz de sıvı kaybını önlemenin en önemli yolu, ağız yolu ile bolca sıvı gıda takviyesi vermenizdir. Ağızdan gıda almak istemeyen bebeğinizi zorlamadan direk hastaneye götürmelisiniz. Ağız yolundan gıda almak istemeyen bebeğe, doktor kontrolünde serum takılır. Büyük oranda da, serum etkisinden sonra bebeğiniz normale dönecektir.

Etiketler:, , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir