Bebeklerde Akıntı Sebepleri

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 11:33

Sıvı şeklinde olan kulak akıntısı, herhangi bir sebep sonucunda oluşan enfeksiyon nedeni ile ya da kulak zarında meydana gelebilecek bir yırtılma ile ortaya çıkmaktadır. Bu sıvı bazı kişilerde berrak bir haldeyken bazı kişilerde daha koyu renkte ve kokulu bir şekilde olabilmektedir. Hele ki bebeklerde sıkça rastlamış olduğumuz kulak akıntısının birçok sebebi oluşabilmektedir. Peki, bebeklerde akıntı sebepleri nelerdir?

Kulak Akıntısı Bebeklerde Neden Olur?

Bebeklerde en çok rastlanan kulak akıntısı, kulak içerisinde yer alan pisliğin dışarı atılmasıyla oluşur. Bu esnada oluşan sıvı daha çok akışkan bir şekilde olmaktadır ve özellikle ufak bebeklerde sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. (Korkutucu bir durum değildir) Bir başka neden ise anne babalar tarafından oluşan bir etkenden dolayı oluşmaktadır. Kişiler daha küçük yaşta bebeklerinin kulaklarını kulak çöpü ile temizleye çalışmakta ve buda bebeklerin kulaklarında bir akıntı oluşmasına sebebiyet vermektedir. Başka bir neden ise, enfeksiyondan kaynaklı olmasıdır. Enfeksiyon bir süre sonra bebeklerin kulaklarının iltihap kapmasını sağlamakta ve bunu dışarıya sıvı olarak atmaktadır.

Kulak İltihabının İlerlemesi

Bebeklerde çok nadir rastlanan durumlardan bir tanesi iltihabın ilerlemiş olmasıdır. Bu sebepten dolayı akıntı hissedildiği anda bir doktora gidilmelidir. Bazı bebeklerde akıntı kanamalı bir şekilde oluşabilmektedir. Bu durum çok nadir bebeklerde rastlanır. Bunun en büyük sebebi ise, kulak çubuğu ile temizleme esnasında derinden temizleme yapılmasıdır. Aynı zamanda ani basınç altında kalkmakta bu durumu tetikleyen unsurlar arasındadır.

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir