Bebekler Oyuncak Oynamaya Ne Zaman Başlar

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 00:02

Bebekler Oyuncak Oynamaya Ne Zaman Başlar

Bebekler Oyuncak Oynamaya Ne Zaman Başlar

Bebekler Oyuncak Oynamaya Ne Zaman Başlar İsimli Yazımız.

Bebeklerin oyun ve gelişim zekası, oyuncaklar ile başlamaktadır. Bebeklerin oyuncak oynama yaşı ile ilgili kesin bir dönem ve ay söylenmesi doğru olmaz. Bu konu ile alakalı bildiğimiz tek şey, bebeklerin bir şeylere tepki verdiği ve hissetmeye başladığı andan itibaren oyuncak oynama eğilimleri başlamaktadır. Kimi çocuklar da, oyuncak alışkanlığı kesinlikle yoktur. Kendi kendi ile oynamak, ebeveyni ile oynamak veya yaşıtı ile iletişim kurmaya çalışmak gibi durumları da belirtmek gerekir. Bebeklerin en yaygın bilinen oyuncak alanları, genelde merak bilinç altlarına yönelik olanlardır. Bu sayede bebekler merak duygusunu pekiştirme ve maddeleri dokunarak hissetme eğilimine başlarlar. Doğumundan itibaren 1 yaşına gelene kadar ki süreçte bir kısım temassız oyuncaklar dediğimiz, oda süslerinden, ses çıkaran oyuncaklardan, sevimli hayvan temalı bir takım oyuncaklardan oluşan oyuncak arkadaşları vardır. İlk yaşına kadar ki oyuncaklar; oyun halıları, jimnastik oyuncakları, bul tak tarzı büyük hacimli oyuncaklar, yürüteçler ve tüysüz peluş oyuncaklar olmaktadır genellikle.

Bebek Oyuncak Oynama Yaşı

Bebeklerin oyuncak ile tanışma yaşları esasına bakılırsa, doğumundan 3 ay sonraki süreçten itibaren başlayabilir. Lakin, oyuncaklar deyip geçilmemesinde fayda var. Bebekleriniz için 0 ve 1 yaş arasındaki oyuncakları muhakkak bilmeniz ve ona göre almanız gerekmektedir. Bebeğiniz 1 yaşındayken ona yetişkin çocuk oyuncakları almanızın bir yararı olmaz.

Bebekler Nasıl Oyuncaklarla Oynamalı

1 aylık bebek oyuncakları: Genellikle beşiklerinde ve beşiklerinin üzerinde hareket eden ve aynı zamanda ses ve yatıştırıcı müzik çalan oyuncaklar olabilir.

2 aylık bebek oyuncakları: Yine aynı şekilde 1 aylık bebek oyuncakları gibi oyuncak çeşitleri ve aynı zamanda kukla tarzı ele takılan oyuncaklarla uyanık olduğu zamanlarda manuel oyun oynayarak eğlendirebilirsiniz.

3 aylık bebek oyuncakları: Çıngırak oyuncak dediğimiz plastik ve hareket kabiliyeti olan oyuncaklar genellikle 3 aylık bebek oyuncakları grubuna dahildir.

4 aylık bebek oyuncakları: Duyu organlarının biraz daha gelişmesi sebebiyle, oyun halısı içerisinde ses çıkaran ve dikkatini çekecek oyuncak çeşitleri olabilir.

5 aylık bebek oyuncakları: Merak duygusunun başlamaya ve gelişmeye hazır olduğu dönemdir. Özellikle maddeleri ağzına götürme dönemi bu yaşlarda başlamaktadır. Dişlik tarzı oyuncaklar bu dönemdeki bebeğiniz için idealdir.

6 aylık bebek oyuncakları: Bebeklerinizin en önemli ve sınır yaş dönemidir. Desteksiz oturma ve kas gelişimlerini yavaş yavaş geliştirme evreleridir. Biraz hacmi büyük ve tutabilecekleri oyuncaklar tercih edilebilir. Her hangi bir yerine basınca konuşan bebekler buna bir örnektir.

7 aylık bebek oyuncakları: Bu dönem, bebeğin neden sonuç ilişkisini anlamaya başladığı ilk ay dönemidir. Mantık ve merak duygusunun birleştiği, anlamaya çalıştığı ilk dönemlerin başlangıcıdır. Beyinsel gelişimine destek olan bulmaca tarzı basit oyuncaklar idealdir.

8 aylık bebek oyuncakları: 7 aylık olduğu dönem bu ay içinde geçerlidir.

9 aylık bebek oyuncakları: Artık yaşına gelmeye başlıyor. Zeka kartları, harf ve rakam içeren oyuncaklar tercih sebebi olmalıdır.

10 aylık bebek oyuncakları: Yapboz, boyama ve karalama defterleri bu dönemdeki bebekler için çok idealdir.

11 aylık bebek oyuncakları: Lego oyuncaklar, bu dönem çocukları için kesinlikle tavsiye edilen oyuncak türleridir.

12 aylık bebek oyuncakları: Öğrenmeye ve anlamaya en yatkın yaş dönemidir. Bultak, basit bulmaca ve diğer tüm dönemlerdeki oyuncakların ilerisindeki oyuncaklara yatkınlık dönemidir. Bu dönemde, diğer dönemlerden başarılı geçtiği oyuncak sınavını tamamen geçmiş olacaktır.

Bebekler Oyuncak Oynamaya Ne Zaman Başlar isimli yazımızda, sizlere bu konuda bilgiler iletmeye çalıştık. Faydalı olduğunu düşündüyseniz, bu bizim için sevindirici bir durumdur.

Etiketler:, , , , , , , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir