Bebekler Ne Zaman Görmeye Başlar

Bebekler Ne Zaman Görmeye Başlar

Bebekler Ne Zaman Görmeye Başlar

Bebekler Ne Zaman Görmeye Başlar İsimli Makale Yazımız.

Bebek dünyaya geldikten sonra anne, bebeğinin hangi gidişatlara nasıl tepkiler verdiğini yavaş yavaş keşfetmeye başlıyor. Bebeğinin kendini dinleyip dinlemediği, görüp görmediği hususlarından emin olamayan anne ilk aylarda oldukça kaygılı olabiliyor. Bebek gelişimi göz önüne alındığında, annelerin kaygı etmeden bebeklerinin duyularına müteveccih kumpaslı hakimiyetlerini yaptırmaları yeterli.

Görme Duyusunun Gelişimi Anne Karnında Başlıyor
Bebeklerde göz gelişimi anne karnında başlayan bir süreç. Öyle ki bebeklerin görmesi anne karnında başlıyor. Ana rahminde bulunan bebek ışığı ayırt edebiliyor. Doğumun ardından ise dünyaya gelen bebek ilk ışıkla beraber görmeye de başlıyor. İlk haftalarda gözleri ışığa tepki veren bebek, üçüncü aydan itibaren göz teması kurmaya başlayabiliyor. Bu yarıyılda annenin kesinlikle uzman bir hekime giderek bebeğini hakimiyet ettirmesi gerekiyor. Bebeklerde göz tetkiki, ilerleyen yarıyıllarda oluşması olası kasvetlerin önüne geçmesi açısından da ehemmiyet taşıyor. Bebeğin görme yetisi üç yaşına geldiğinde bir erişkinine yanaşıyor. Görme yetisinin bütün olarak gelişimini bitirmesi 7-9 yaşa kadar sürüyor.

Bebekler Ne Zaman Görmeye Başlar
Oyuncaklarla Bebeğinizin Görme Duyusunun Gelişimine Destekçi Olun
Bebek ilk doğduğu yarıyılda etrafını net bir şekilde göremezken, ilerleyen zamanlarda görme duyusu giderek büyüyor. Bebeğin hareket marifetinin çoğalmasıyla beraber görme yetisinde de süratli bir büyüme kaydolunuyor. Bu bakımdan anne, muhtelif oyuncaklarla da görme duyusunun gelişimine katkı sağlayabilir. Misalin, muhtelif renk ve modellerde üretilen bez bebekler bu iş için oldukça ideal mahsuller olarak öne çıkıyor. Bebek, dikkat çekici renklerdeki bu oyuncakları takip ederek görme duyusunun gelişimine destekçi olabiliyor.
Başta da belirttiğimiz gibi, bebeğin doğumuyla beraber annenin değişik duyular gibi görme duyusunun gelişimini de hekim hakimiyetinde gözlemlemesi ehemmiyetli. Yapılan görme testleriyle bebeğin görme gelişiminin seviyesi rahatlıkla ölçülerek, bebeğin gözlük gibi destekleyici aparatlara lüzumu olup olmadığına da hekim tarafından karar verilebiliyor. Özellikle, bazı göz bozukluklarına erken yaşta konan teşhis ve uygulanan rehabilitasyonlar sayesinde, bir hayli rahatsızlığın önüne geçmek muhtemel hale gelebiliyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*