Bebekler Kışın Uyurken Nasıl Giydirilmelidir?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 11:43

Soğuyan havalarla birlikte ebeveynlerin en çok merak ettikleri soruların başında bebekler kışın uyurken nasıl giydirilmelidir? Geliyor. Özellikle kalorifersiz ısınma sistemine sahip evlerde yaşayan bebekler için bu durum biraz daha sorun haline gelmektedir. Kış aylarında yaklaşık 20 derece sıcaklığa ayarlanabilen ortamlar bebekler için oldukça idealdir.

Bebeklerin metabolizmaları yetişkinlere göre daha hızlı olduğu için kolay kolay üşümezler fakat ısı değişiminden çabuk etkilenirler. Özellikle havalar soğuk diye kalın kıyafetler giydirilen bebekler, ortam ısısı değiştiğinde rahatsız olmaktadır. Uyurken metabolizması biraz daha yavaşlayan bebeklerin üşüyüp üşümediğini anlamak için, yetişkinlerin üşüyüp üşümemesi kıstas olarak alınabilir. Aynı ortamda bulunan yetişkin kendisi ile eşdeğer kalınlıkta kıyafetler ile bebeği soğuktan koruyabilir.

Bebekleri Kalın Kıyafetlerle Yatırmak Doğru Değil

Uzmanlara göre bebekleri tek parça kalın yün kıyafetlerle uyutmak yerine ince pamuklu ve bir kaç parça kıyafet ile yatırmak daha uygundur. Kalın kıyafet bebeğin rahat hareket etmesini engeller. Yünlü tek parça kıyafetler ise bebeğin teninin hava alamamasına neden olur. Bu yüzden bir iki kat pamuklu fanila ile bebeği uyutmak daha doğrudur. Üstelik katlar arasında oluşan hava sayesinde bebeğin cildinin de nefes alması sağlanır.

Bebekler Kışın Uyurken Nasıl Giydirilmelidir

Bebekler Kış Aylarında Kat Kat Örtülmemelidir

Uyuyan bebeklerde ısı kaybı daha çok kafa ve kulaklardan olduğu için ince penye bir şapka takmak üşümesini önleyecektir. Fakat kat kat yorgan, battaniye örtmek doğru değildir. Bebeğin üzerinde ağırlık yapacak bu tekstil ürünleri bebeğin hareketini de kısıtlayacaktır. Bu yüzden hava alabilen pamuklu bir yorgan ile tek kat örtü yeterli olacaktır.

Etiketler:, , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir