Bebekler İçin Besleyici Besinler

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 11:42

Bebekler İçin Besleyici Besinler İsimli Makale Yazımız

Bebeklik döneminde ilk 6 ay anne sütü en değerli besindir. 6 ay boyunca bebeği anne sütü ile beslemek gerekli vitamin, mineral ve besinleri bebeğin alması için yeterlidir. 6 aydan sonra bebeklerde ek gıdaya geçiş uzmanlar tarafından önerilmektedir. Ek gıdaya geçiş sürecinde de bebeğin anne sütünü almaya devam etmesi oldukça önemlidir. Bebekler için besleyici besinler 6. aydan sonra üç gün kuralına uygun olarak verilmelidir.

Doğal ve Besleyici Ek Gıdalar

Ek gıdaya geçerken kullanılan besinlerin doğal ve organik olmasına dikkat edilmelidir. Bu süreç içindeki besinler tam anlamıyla doyurmak için değil bebeğin sindirim sistemini alıştırmak için belirli ölçülerde verilmelidir. Ek gıdaya geçişte en sık kullanılan besleyici gıda yoğurttur. Özellikle ev yapımı taze mayalanmış yoğurt, bebek için gerekli vitamin ve kalsiyumu sağlarken aynı zamanda faydalı bakterileri de sindirime dâhil ediyor.

Besleyici gıdalardan bir diğeri ise yumurtadır. Bol protein içeriğine sahip kayısı kıvamındaki yumurta hem besleyici hem de bebekler tarafından sevilerek tüketilen bir gıdadır. Bebeklik döneminde düşük olan demir minerali için destek sağlayan pekmez de bir diğer besleyici gıdadır. Organik pekmez bol miktarda demir içerir ve bebeğin demir minerali ihtiyacını karşılar. Besleyici gıdalar arasında yulaf ezmesi de yer almaktadır. Zengin lif içeriği sayesinde sindirim sistemini desteklemektedir.

Bebekler için besleyici gıdalar saymakla bitmez. Özellikle ev yapımı, doğal ve sağlıklı ürünlerden oluşan tarhana, lor peynir gibi gıdalar ile organik meyveler oldukça besleyicidir.

Ek Gıdaya Geçişte Üç Gün Kuralı

Sindirim sistemi ek gıda ile ilk kez tanışan bebeğin nasıl tepki vereceğini anlayabilmek için üç gün kuralı uygulanır. Bu kural çerçevesinde tek bir gıda üç gün boyunca miktarı arttırılarak bebeğe verilir. Örneğin ilk defa yoğurt verilecek olan bebeğe, ilk gün bir çay kaşığı, ikinci gün yarım kahve fincanı, üçüncü gün ise bir çay bardağı kadar yoğurt verilir. Bebeğin durumu gözlemlenir. Herhangi bir alerji ya da sindirim sorunu olup olmadığı kontrol edilir.

Etiketler:, ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir