Bebekle Bağ Kurmak
Çocuk Psikolojisi

Bebekle Bağ Kurmak

Bebekle Bağ Kurmak

Bebekle Bağ Kurmak Başlıklı Makale Yazımız.

Yeni doğmuş bebeğinizle güçlü bir bağ oluşturmak ister misiniz? Bu ebeveynlik ipuçları, bebeğinizin ipuçlarına nasıl yanıt vereceğinizi gösterebilir ve yaşam için mümkün olan en iyi temele sahip olmalarını sağlayabilir.

Güvenli bağlanma nedir?

Bağlanma veya bağlanma bağı, bebeğiniz ile sizin birincil bakıcısı olan sizin aranızdaki benzersiz duygusal ilişkidir. Bebeğinizin beyninin kendini organize etme biçiminde ve çocuğunuzun sosyal, duygusal, entelektüel ve fiziksel olarak nasıl geliştiğinde kilit bir faktördür. Bağlantı bağının kalitesi değişir.

Güvenli bir bağlanma bağı, ikinizi bir araya getiren ve bebeğinizin sinir sisteminin optimal gelişimini deneyimleyecek kadar güvende ve sakin hissetmesini sağlayan sözsüz duygusal alışverişten kaynaklanır. Güvenli bağlanma bebeğinize yaşam için en iyi temeli sağlar: öğrenme hevesi, sağlıklı bir öz farkındalık, güven ve başkaları için saygı.
Bebeğinizin güvenlik ve anlayış ihtiyacını karşılayamayan güvensiz bir bağlanma bağı, kendi kimlikleri hakkında kafa karışıklığına ve daha sonraki yaşamda öğrenmede ve başkalarıyla ilişki kurmada zorluklara yol açabilir.

Güvenli bağlanma hakkındaki efsaneler ve gerçekler

Efsane: “Bebeğim bana bağlı çünkü onları doğurdum.”
Gerçek: Bebeklerin, sizinkinden farklı olabilecek bağımsız sinir sistemleri vardır. Sizi iyi hissettiren şey, bebeğinizin kendini iyi hissetmesini sağlayan şey olmayabilir. Dolayısıyla, bebeğinizin duygusal ipuçlarına bakıp onları dinlemedikçe, onun bireysel ihtiyaçlarını anlamayacaksınız.

Bebekle Bağ Kurmak

Efsane: “Güvenli bağlanma ve sevgi aynı şeydir.”
Gerçek: Bağlanma ve bağlanma içgüdüsel olarak anneler ve bebekler arasında gerçekleşir, ancak maalesef bebeğinizi sevmek otomatik olarak güvenli bağlanmaya yol açmaz. Güvenli bağlanma, stresinizi yönetme, bebeğinizin ipuçlarına yanıt verme ve bebeğinizi başarılı bir şekilde yatıştırma becerinizden gelişir.

Efsane: “Bebeğimin işaretlerini okumakta zorlanıyorum ve onun ne istediğini her zaman anlayamıyorum, bu yüzden bebeğimin güvenli bir şekilde bağlanmaması gerekiyor.”
Gerçek: Güvenli bir bağlanma bağı geliştirmek için bebeğinizin duygusal ihtiyaçlarını her zaman anlamak mümkün veya gerekli değildir. Bağlantının koptuğunu fark ettiğiniz ve bir onarım girişiminde bulunduğunuz sürece, ilişki güçlü kalacaktır ve hatta kopukluğun onarılmasının bir sonucu olarak daha da güçlenebilir.

Efsane: “Her zaman ihtiyaçlarına cevap vermek bebekleri şımartır.”

Gerçek: Tam tersine, bir bebeğin ihtiyaçlarına ne kadar duyarlı olursanız, bebek büyüdükçe daha az “şımarık” hale gelir. Bağlanmak güven yaratır ve güvenli bağları olan çocuklar daha az değil, daha bağımsız olma eğilimindedir.
Efsane: “Bebeklerin birden fazla kişiyle güvenli bir bağlanma bağı olabilir.”
Gerçek: Bebekler yalnızca tek bir kişiyle güvenli bir bağ oluştururlar – en çok zamanını ona bakmakla geçiren kişi. Ancak, onlarla ilgilenen tüm bu insanlarla sevgi dolu bir şekilde bağlanabilir veya bağlantı kurabilirler.

Efsane: “Güvenli bağlanma, bebeğimin ipuçlarını doğru bir şekilde okumaya odaklanan tek yönlü bir süreçtir.”
Gerçek: Bağlanma, siz onların ipuçlarını okurken bebeğinizin sizin ipuçlarınızı okuduğu iki yönlü, etkileşimli bir süreçtir.

Güvenli bağlanma süreci nedir?

Bağlanma süreci etkileşimli ve dinamiktir. Hem siz hem de bebeğiniz, bebeğinizin anlaşılmış ve güvende hissetmesini sağlayan sözlü olmayan duygusal ipuçları alışverişine katılırsınız. Bebeğiniz hayatın ilk günlerinde bile duygusal ipuçlarınızı (ses tonunuz, jestleriniz ve duygularınız) algılar ve ağlayarak, öksürerek, yüz ifadelerini taklit ederek ve sonunda gülümseyerek, gülerek, işaret ederek size sinyaller gönderir. ve hatta bağırıyor. Karşılığında, bebeğinizin ağlamalarını ve seslerini izler ve dinlersiniz ve aynı zamanda onların yemek, sıcaklık ve şefkat ihtiyacını karşılamaya meyilli olursunuz. Güvenli bağlanma, bebeğinizle aranızdaki bu sözsüz iletişim sürecinin başarısıyla büyür.

Güvenli Bağ Oluşturma İpuçları

Güvenli bağlanma ipucu 1: Bebeğinizin benzersiz ipuçlarını anlamayı öğrenin
Birden fazla çocuğun ebeveynlerinin de bildiği gibi, bir bebeğin ihtiyaçlarını karşılamanın tek bir basit formülü yoktur. Doğumdan itibaren her bebeğin kendine özgü bir kişiliği ve tercihleri ​​vardır. Her bebeğin sinir sistemi de benzersizdir. Bazı bebekler gürültü ve aktivite ile rahatlayabilirken, diğerleri sakin ve sessiz olmayı tercih edebilir. Anahtar, bebeğinizin ipuçlarını öğrenmek ve buna göre yanıt vermektir.

İlk başta tüm sesler ve ağlamalar aynı gelse de, bebeğiniz ses ve hareket kullanarak sizinle farklı şekillerde iletişim kuruyor. Kemerli bir sırtı, kırışmış bir yüz, gözleri sıkıca kapalı, yumrukları kıvrılmış, gözleri ovuşturan, hiperaktif veya çılgın hareketler – tüm bu işaretler bebeğinizin duygusal ve fiziksel durumu hakkında belirli bir şeyi anlatır. Göreviniz bir “duyusal dedektif” olmak ve bebeğinizin neyle iletişim kurduğunu ve en iyi nasıl yanıt vereceğini bulmaktır.

Duyusal ihtiyaçları hakkında ipuçları için bebeğinizin yüz ifadelerini ve vücut hareketlerini izleyin. Örneğin, bebeğiniz üşüdüğünü veya tutulması ve kucaklanması gerektiğini belirtmek için vücut pozisyonunu ayarlayabilir veya yüz ifadesini değiştirebilir veya sesine yanıt olarak kollarını ve bacaklarını hareket ettirebilir.
Bebeğinizin çıkardığı ses türlerine ve bu seslerin ne anlama geldiğine aşina olun. Örneğin, “acıktım” sesi kısa, alçak bir ağlama olabilirken “yorgunum” sesi dalgalı bir çığlık olabilir.
Bebeğinizin zevk aldığı dokunuşa ve deneyimlediği baskı miktarına dikkat edin. Neredeyse her dokunuşla yeni doğan bebeğiniz hayatı öğreniyor. Dokunuşunuz ne kadar hassas olursa, bebeğiniz dünyayı o kadar rahatlatıcı bir yer bulur.
Bebeğinizin hoşlandığı hareket türlerine, seslere ve ortamlara dikkat edin. Bazı bebekler sallanmak veya ileri geri yürümek gibi hareketlerle rahatlarken, diğerleri yumuşak müzik gibi seslere veya dışarıya taşınmak gibi ortam değişikliğine tepki verir.
Bazen bebekler ne yaparsanız yapın, diş çıkarırken, hastalandığında veya büyük bir gelişimsel değişiklik geçirirken olduğu gibi telaşlanır. Bu olduğunda, bebeğinizle iletişim kurmak ve onu yatıştırmak için çabalarınızı sürdürün. Sabrınız, sevginiz ve ilginiz, telaşlanmaya devam etseler bile bebeğinize fayda sağlar.

İyi niyetli aile ve arkadaşlardan gelen akran baskısına dikkat edin. Onların bebekleri için işe yarayan sizin için işe yaramayabilir. Bebeğinizi sakinleştirmek ve yatıştırmak için ne gerektiğini öğrenerek, güveni başlatırsınız ve bebeğiniz kendi kendine nasıl sakinleşeceğini öğrenme sürecine başlar.

Bebekle Bağ Kurmak

2.İpucu: Yeme, uyumak ve güvenli bağlanma fırsatları
Bebeğinizin erken belirtilerinin ve sinyallerinin çoğu yemek ve uygun şekilde dinlenmeye olan ihtiyaç ile ilgilidir. Beslenme sıklığını artırmak veya uygun olan yerlerde dinlenmek için fazladan zaman eklemek, bebeğinizin uyanıkken meşgul olma ve etkileşim kurma becerisinde büyük bir fark yaratabilir.

Uygun şekilde dinlenmeden bir bebek sakin, uyanık ve sizinle etkileşim kurmaya hazır olamaz. Bebekler çok uyurlar (genellikle ilk birkaç ayda günde 16-18 saat) ve uyku sinyalleri beklediğinizden daha sık gelir. Çoğu zaman, aşırı yorgun olan bebekler aşırı tetikte olabilir ve çılgınca hareket edebilir. Bu enerjiyi meşgul olmaya davet etmekle karıştırabilirsiniz, ama gerçekten, bebeğinizin uyku zamanının 30 dakika önce olması gerektiğini söyleme şekli budur.

Açlık aynı zamanda bebeğinizden gelen birçok erken ipucunun nedeni olacaktır. Planlar faydalıdır, ancak büyüme hamleleri ve gelişimsel değişiklikler bebeğinizin ihtiyaçlarının birkaç haftada bir değişmesine neden olabilir, bu nedenle benzersiz işaret ve sinyallerine çok dikkat etmek yararlıdır.

3. İpucu: Bebeğinizle konuşun, gülün ve oynayın
Bebeğinizle eğlenmenin, oynamanın, tutmanın ve mutluluğu paylaşmanın önemi abartılamaz. Gülümseme, kahkaha, dokunma ve etkileşim bir bebeğin gelişimi için yemek veya uyku kadar önemlidir. Beden diliniz, ses tonunuz ve sevgi dolu dokunuşunuz, bebeğinizle iletişim kurmanın önemli yollarıdır.

Bebeğinizin oynamak istediğine dair işaretler gördüğünüzde, rahatlamaya çalışın ve ardından bebeğinizle gülümsemelerin, komik yüzlerin ve mutlu mızıkaların tadını çıkarın. Oyuncaklar, kitaplar ve müzik, oyun için yararlı bir başlangıç ​​noktası sağlayabilir, ancak çoğu zaman bebeğinizi etkileşime davet etmek için tek yapmanız gereken bir gözleme oyunu veya aptalca bir sestir. Gelişmemiş bir sinir sistemine sahip bebekler çok çabuk tükenebilir, bu nedenle bebeğinizin aşırı uyarıldıkları için oyundan çekilmesi gerektiğine dair işaretlere dikkat edin. Bebeğinizle nasıl oynayacağınız konusunda kendinizi rahatsız hissediyorsanız veya emin değilseniz, denemeye devam edin. Çocuğunuzla etkileşimde bulunmanın zevkini yaşadığınızda her türlü rahatsızlık veya utanç kaybolmalıdır.

4. İpucu: Güvenli bağlantı, sizin “mükemmel” ebeveyn olmanızı gerektirmez
Bebeğinizle bağ kurmak için her zaman mükemmel bir ebeveyn olmak zorunda değilsiniz. Sadece elinizden gelenin en iyisini yapın ve bebeğinizin ne istediğini her zaman bilmiyorsanız endişelenmeyin. Bağlanmayı güvensiz yerine güvenli kılan şey, bebeğinizle olan etkileşimin kalitesi ve tepkisi ve kaçırılan bir sinyali fark edip onarmaya istekli olmasıdır.

Bebeğinizin ipuçlarını her seferinde değil, üçte bir oranında anlamanız gerekir.

Bebeğinizle güvenli bir bağa sahip olmak için mükemmel olmak zorunda değilsiniz. Bebeğinizin işaretini kaçırdığınızı fark ettiğiniz ve bebeğinizin neye ihtiyacı olduğunu anlamaya çalıştığınız sürece, güvenli bağlanma süreci yoluna devam eder. Aslında, aranızda bir kopukluk olduğunu fark etme ve onu onarmaya çalışma süreci, bebeğinizle olan ilişkinizi güçlendirebilir bile.

Ebeveynlik, sık sık yapacağınız en zor iş olarak lanse edilir. Küçük bir varlığın bu kadar çok çalışmaya ihtiyaç duyması şaşırtıcı. Ancak hiç kimse günün 24 saati bir bebeği tam olarak hazırlayamaz ve ona özen gösteremez. Her ebeveynin rahat, sakin ve meşgul kalması için yardıma ve desteğe ihtiyacı vardır.

5. İpucu: Güvenli bağlanma sürecinde babaları gözden kaçırmayın
Annenin eve ekmek getiren ve babanın evde kaldığı hanelerde, bebeğin birincil bakıcısı olarak babanın bebeğiyle duygusal olarak bağlantı kurması eşit derecede önemlidir. Bir bebeğe bakarken aynı anda bebeğe duygusal olarak bağlanırken gerekli olan çok görevli çalışma babalar için daha zor olabilir (bilgi, kadınlarda korpus kallozum olarak bilinen beynin bölümünde daha kolay dolaşarak bu doğanın çoklu görevini kolaylaştırır). Ancak, biraz daha fazla çabayla, babalar yine de aynı sonuçları elde edebilir.

Bebekle Bağ Kurmak

Bebeklerinin birincil bakıcısı olan babalar, aşağıdakileri içeren etkinlikleri paylaşabilirler:

Şişe doldurma. Baba, bebeğinin gözlerine bakarak, gülümseyerek ve konuşarak emzirme ve bez değişikliklerini ele alırken bebeğiyle özel bir bağ kurabilir.
Bebeğinizle konuşmak, okumak veya şarkı söylemek. Bebeğiniz ne dediğinizi anlamasa da, babanın sakin ve güven verici sesini duymak güvenliği ifade eder.
Gözetleme oynamak ve bebeğinizin hareketlerini yansıtmak.
Bebeğinizin soğumasını ve diğer seslendirmelerini taklit etmek.
Bebeğinizi mümkün olduğunca tutup dokunmak. Babalar, günlük aktiviteleri sırasında ön bebek taşıyıcı, kese veya askı kullanarak bebeği yakın tutabilirler.
Bebeğin babasının yüzünün farklı dokularını hissetmesine izin vermek.
Bebeğinizle güvenli bağ kurmanın zorlukları
İdeal olarak, güvenli bir bağlantı bağı aksamadan gelişir. Ancak siz veya bebeğiniz gevşeme ve birbirinize odaklanma yeteneğinizi engelleyen bir sorunla karşı karşıyaysanız, güvenli bir bağlanma bağı ertelenebilir veya kesilebilir.

Bebeklerde güvenli bağlanmayı etkileyebilecek zorluklar
Bebeklerin çoğu bakıcılarına bağlanmaya hazır olarak doğar, ancak bazen bebeklerin güvenli bağlanma yoluna çıkan sorunları vardır. Bunlar şunları içerir:

Bebekle Bağ Kurmak

Tehlikeli sinir sistemi olan bebekler
Anne karnında veya doğumda sorun yaşayan bebekler
Doğumda veya çok erken yaşta sağlık sorunları olan bebekler
Yoğun bakımda vakit geçiren prematüre bebekler
Doğumda bakıcılarından ayrılan bebekler
Bir dizi bakıcıyı deneyimlemiş bebekler
Daha zorlu sorunlar ne kadar çabuk belirlenirse, düzeltmeleri o kadar kolay olur. Yardım için çocuk doktorunuza, bebek ruh sağlığı uzmanına veya erken müdahale konusunda eğitim almış birine başvurabilirsiniz.

Related posts

Duygusal Zekalı Çocuklar Yetiştirmek

admin

Öğrenme Güçlüğü Nedenleri

admin

Çocukların Dinlemesi Nasıl Sağlanır

admin

Yorum Yapabilirsiniz

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bunu kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Devamı

Gizlilik Ve Çerez Politikası
casino sekabet
- casinoslotsclub.com