Bebek Zeka Gelişimi Oyuncakları

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 15:35

Bebek Zeka Gelişimi Oyuncakları

Bebek Zeka Gelişimi Oyuncakları Hakkındaki Makalemize Buradan Erişebilirsiniz.

Bebek zeka gelişimi oyuncakları denildiğinde, bebekleriniz için sadece bir oyuncak değil, aynı zamanda gelişim süreçlerini etkileyen bir ihtimal olduğunu düşünüyorsunuz. Evet böyle bir ihtimal kesinlikle mümkündür. Bebekler, biz yetişkinlerden farklı olarak yetişir, büyür ve gelişir. Bir ebeveyn ihtiyacı muhakkak şarttır ve günlük hayatta asla yaşamını sürdüremez. Ebeveynler ise, çocuklarının sürekli daha iyisi ve hatta en iyisi için çabalar ve tüm amacı bebeğini en mutlu edebilecek bir seçeneği bulmasıdır. Bebek zekası asla biz yetişkinlerin zekasından asla düşük değildir! Akli bilince erişmiş tüm çocuklar istek ve arzularını beden diliyle dile getirerek bazen bizleri güldürür ve şaşırtırlar. Uykusu gelince yatağı göstermek, susayınca dudaklarını hareket ettirmek ve mutsuz ve negatif insanları görünce ağlamak gibi. Yani bebeklerin hisleri biz yetişkinlerden daha da kuvvetlidir. Peki bebekleriniz doğru bir yetişme biçimine sahip mi? Bundan ne kadar eminsiniz? Veya doğru bir yetişme biçimi için aslında yanlış mı yetiştiriyorsunuz? Bu sorunun cevabını ancak ve ancak belli bir konuşma yaşı ve çocukluk yaşına gelince anlayabiliyoruz.

Oyuncaklar Çocuk Zekasına Gelişim Sağlar mı?

Bu sorunun cevabı istisnasız evet.. Sizlerin ebeveynler olarak bebekleriniz için uygun gördüğünüz tüm oyuncaklar, onun bilinç altına yerleşir ve oynadıkça da zamanla o biçim ve şekilleri benimser. Örneğin, şiddet içerikli oyuncaklar ile yetişen bir çocuğun zamanla dikta ve sert bir biçime bürünme olasılığı yüksektir. Komik gelecek belki ama daha ileri ki yaşlarda öldürme eğilimi de olacaktır. Sizler için bebekleriniz bir değerdir. Fakat bu değerin ileri ki yaş süreçlerindeki önemi de sizin sayenizde belirli olacaktır.

Bebek Zeka Gelişimi İçin Hangi Oyuncaklar Olmalıdır?

Bebek zeka gelişimi için tavsiyede bulunduğumuz oyuncak grupları şöyledir:

  • Zeka kartları,
  • Legolar,
  • Konuşan oyuncaklar,
  • Bul-tak oyuncaklar,
  • Neden sonuç ilişkisi kurduran oyuncaklar,
  • Ahşap oyuncaklar (Sağlıklı olanlar),
  • Aktivite oyuncakları.

Yukarıda saymış olduğumuz tüm oyuncak grupları, bebekleriniz için eğlenirken aynı zamanda öğrenmelerini sağlayan oyuncak çeşitliliğidir. Özellikle sayısal zeka gelişimi konusunda bu oyuncak grupları büyük ölçüde etkilidir.

Etiketler:, , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir