Bebek Beslenme Tablosu

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 05:41

Bebek Beslenme Tablosu

Bebek Beslenme Tablosu Hakkındaki Makale Yazımız.

Bebeklerin beslenmesi tüm annelerin araştırdığı ve merak ettiği bir konudur. Yenidoğan bir bebek için en önemli besin maddesi anne sütüdür. Anne sütünün yerini hiç bir mama ve besin tutmaz. Bazı nedenlerden dolayı anne sütü alamayan bebekler için mama kullanılabilir. Hemen hemen tüm mamaların içerikleri aynıdır. Bebekler büyüdükçe artık ek gıdalara geçilebilir.
Ek Gıdalara Geçiş Nasıl Olur?
Ek gıdalara geçiş bebek 6 aylık olduğu zaman başlar. İlk ek gıda bebeğe tadımlık olarak yapılmalıdır ve alerji yapıp yapmadığı gözlenmelidir. Yoğurt ile başlamak bağırsak florası için önemlidir. Sebze çorbası, tarhana çorbası daha sonra verilebilir. Bal, ceviz, inek sütü alerji yapabilecek gıdalar daha sonra verilmelidir. Bir yaşına kadar bebeğe şeker be tuz verilmez. Kendi pişirdiğiniz tuzsuz yemeklerinizden tattırabilirsiniz. Sizinle beraber sofraya oturması ve tatması aynı zamanda sosyal gelişimi açısından önemlidir.
İnek Sütüne Ne Zaman Başlanır?
İnek sütü bağırsaklarda gizli kanamaya neden olduğu için 1 yaşından önce verilmesi tavsiye edilmez. 1 yaşından sonra ise yarı yarıya sulandırılarak verilmesi gerekir. İnek sütü yerine yoğurt tercih etmeniz daha sağlıklı olur. Süt mayalandığı için besin değeri artar ve değişime uğradığı için alerji yapacak faktörler yok olur. Bebek emmiyorsa mama takviyesi 18 ay 2 yaşına kadar devam etmelidir. Ek gıdalarla beraber emzirme devam etmelidir. En az iki yaşına kadar emzirmek sağlıklı bir olgudur.

Etiketler:, , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir