Bebek Ağlıyorsa Ne Yapmalısınız?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 17:13

Tüm ebeveynler bebeklerinin ağlaması esnasında endişeye kapılabilirler. Bebek ağladığında büyük bir rahatsızlığı varmış hissine kapılır. Halbuki bebeklerin belli bir aya kadar ağlamaları normaldir. Ağlayan bebek annesi tarafından kucağa alınarak sırt kısmına hafif dokunuşlar ile sakinleştirilir. Annenin bebeği emzirmesi iyi gelecektir. Bebeklerin 6 ay ile 9 ay arası kolik sancıları olur. Bundan dolayı bebek rahatsız olup ağlayabilir. Onun için eczanelerde satılan çaylardan üzerinde yazılan kadar verilmesi bebeği rahatlatıp sakinleştirir. Bebeğin en iyi sakinleşme yolu annesi kucağına alarak göz teması kurmasıdır. Bebekle konuşarak iletişim sağlanır. Peki, Bebek Ağlıyorsa Ne Yapmalısınız?

Bebeklerde Ağlama Nedenleri

Özellikle yeni doğan bebeklerde yada bebeklerin belli bir aya kadar ağlamaları anne, babaları için sıkıntılı bir sürece dönüşür. Sebepsiz yere ardı arkası kesilmeyen ağlamaları bazen nöbet şeklinde olabilir. Onun için nedeninin belli olması adına doktora götürülmesi gerekir. Bebek değil mi ağlar susar diyenlere aldırmadan, aksi durumlarda olabilir ihtimalini unutmamak gerekir. En çok rastlanan bebeklerde gaz sancısı olabilir. Bu konuda emziren anne yediklerine çok dikkat etmesi gerekiyor. Özellikle gaz yapıcı gıdalardan uzak durması gerekir. Bebeklerin ağlamasın da sağlık problemi yok ise endişe etmemek gerekir.

Bebek Sakinleştirme Yöntemleri

Ağlayan bebeği sakinleştirmek çok fazla uğraş gerektirebilir. En başta yapılan yöntem bebeği emzirmek, bebekle konuşmak, göz teması kurmak bebeğe iyi gelecektir. Banyo yaptırıp hafif masaj yapmak bebeği rahatlatacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir