Bebeğin Akciğer Gelişimi Kaçıncı Haftada Tamamlanır

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 20:04

Bebeğin Akciğer Gelişimi Kaçıncı Haftada Tamamlanır

Anne karnındaki bebeğin gelişimi ortalama 39-40 haftada tamamlanmaktadır. Bu süreç içerisinde annenin sağlıklı beslenmesi ve kendi sağlığına dikkat etmesi son derece önemlidir. Annede basit gibi görünen bir viral enfeksiyon, karnındaki bebek için ciddi hasarlara neden olabilir hatta organ gelişimini de engelleyebilir.

Anne karnındaki bebeğin gelişimi üç ayrı dönem olarak ele alınır. İlk üç aya birinci trimester, ikinci üç aya ikinci trimester, üçüncü üç aya yani 7,8 ve 9. aylara ise üçüncü trimester denir. Bu dönemlerin her birinde farklı doku ve organların gelişimi sağlanarak tamamlanır. 39. Haftanın sonunda bebeğin duyu sistemleri de dahil olmak üzere bütün sistemleri tamamlanır.

Akciğer Gelişimi

Anne karnındaki bebeğin son dönemlerinde akciğerleri hariç bütün doku ve organları işlev görmeye başlar. Fakat oksijen ihtiyacını anne kanından karşılayan bebeğin akciğerlere bu süreçte ihtiyacı yoktur. Dünyaya geldikten sonra alacağı ilk nefes ile akciğerleri faaliyet gösterecektir. Bu nedenle anne karnındaki bebeğin en son gelişen organı akciğerdir. Bu süreç de 39. haftada kesin olarak tamamlanmaktadır.

Bebeklerin akciğer gelişimi ile ilgili yazımızda, genel kriterlere dayanaraktan bilgi vermeye çalıştık. Lakin en sağlıklı bilgi ve geçerli kaynaklara tabi ki doktorunuz aracılığı ile erişmeniz mümkündür. Bebeklerinizin düzenli doktor kontrolünde olması, onun ilerideki çocukluk dönemlerine bağlı olarak daha da sağlıklı bir yaşama el verişli olmasına sebep etkenleri oluşturması anlamına gelir.

Bebeğin Akciğer Gelişimi Kaçıncı Haftada Tamamlanır
Etiketler:, ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir