Anne Karnındaki Bebeğin Organ Gelişimi Ne Zaman Tamamlanır

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 13:01

Anne Karnındaki Bebeğin Organ Gelişimi Ne Zaman Tamamlanır?

Anne Karnındaki Bebeğin Organ Gelişimi Ne Zaman Tamamlanır İsimli Makale Yazımız.

Dokuz ay on gün olarak bilinen hamilelik süreci ortalama 39-40 hafta sürmektedir. Bu süre içerisinde fiziksel ve biyolojik oluşumun tamamı anne karnında gerçekleşir. Yumurta ile spermin birleşmesi ile başlayan hamilelik sürecinde zigot, fetüs, embriyo ve bebek evreleri tamamlanır, bebek dünyaya gelir.

Bebeğin anne karnındaki gelişmesi, organların oluşması ve fiziksel oluşum son derece hızlı seyreder. Anne karnında ki bebeğin gelişme sürecini desteklemek için annenin doğal besinler tüketmesi ve sağlıklı beslenmesi oldukça önemlidir.

Hamileliğin Dönemleri

9 aylık hamilelik süreci üç döneme ayrılarak ele alınır. Birinci üç aylık dönemde kemik sistemi ve sinir sistemi gelişmeye başlayan bebeğin el ve parmak kıvrımları oluşmuştur. Ayrıca üç aylık olan anne karnındaki bebeğin böbrekleri faaliyete başlar.

Hamileliğin ikinci üç aylık döneminde bebeğin bağ dokusu, eklemleri ve omurgası hızla gelişir. Gözler şekillenir ve saçlar oluşmaya başlar.

Son üç aylık dönemde ise bütün sistemler ve organlar işleve hazırdır. Akciğer gelişimi en son gerçekleşir. Bunun için 39. haftayı tamamlamak gerekmektedir.

Bebeklerin doğum zamanına yakın dönemlerinde, anne karnındaki gelişimleri temel olarak doğumundan sonra da kaldığı yerden devam etmektedir. Bebeğin, doğmadan önceki aldığı tüm gıda ve besinler doğumundan sonra da sağlık durumlarının habercisi niteliğindedir. Annenin, hamilelik döneminde iyi beslenmesi demek, bebeğin de sağlıklı besleniyor olması demek. Annenin kötü bir beslenme süreci geçirmiş olması demek, bebeğin doğduktan sonra da sürekli hastalanabileceği hususları da beraberinde getirebileceği anlamına gelmektedir. Bebekler doğduktan sonra sağlık anlamındaki durumları endişe verici bir durum haline gelebiliyor. Hastaneler de, günümüzde bebeklerin fazla olmasının sebebi, anne karnındaki beslenmenin yetersiz ve verimli olmadığından kaynaklanmasındandır. Bu bağlamda da, sağlıklı beslenme hamileliğin her döneminde şart ve gerekli etmenleri taşımaktadır.

Anne Karnındaki Bebeğin Organ Gelişimi Ne Zaman Tamamlanır
Etiketler:, ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir