Anne Karnında Bebeğin Çok Hareketli Olmasının Sebepleri

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 10:33

Anne Karnında Bebeğin Çok Hareketli Olmasının Sebepleri

Anne Karnında Bebeğin Çok Hareketli Olmasının Sebepleri

Anne Karnında Bebeğin Çok Hareketli Olmasının Sebepleri Başlıklı Makale Yazımız.

Gebelik döneminin en heyecan verici anı minik tekmelerle baş başa kalınan evredir. Bebeğin anne adayı karnındaki hareketlenmesi, bebeğin sağlığı ile ilgili bilgi verici niteliğini taşımaktadır. Bebeklerin anne karnındaki tez canlı hareketliliği, anne adayını hem duygusal mana da hem de fiziksel olarak etkiler. Aşağıda, yazımızın detayı ile ilgili bilgiler yer almaktadır. Anne karnında bebek neden çok hareketli ve hareket eder?

Anne karnındaki bebeğin hareketliliği, bebeğin büyümeye başlaması ile hareket alanının biraz daralmasına bağlı olan sebeplerden kaynaklanır. Anne karnında bebeğin hareket etmesi, bebeğin sağlığı konusunda olumlu yönde bir aşama olduğunun göstergesidir. Bebek büyümeye başladıkça hem hareketlenmeler hem de bebeğin şeklinde değişimler meydana gelmektedir. Bu yüzden hamileliğin ileri evrelerinde bebeğin hareketlenmelerinde daha çok hissedilme meydana gelebilir.

Anne Karnında Bebeğin Hareketliliği Ne zaman Başlar?

Anne karnında ilk hamilelik süreçlerinde, bebeğin hareketlenmesi, 20. haftadan itibaren kendisini göstermeye başlar. Bebeğin hareketliliği 17.-20. Haftalar arasında hissedilmeye başlar. Bebeğin hareketliliğinin en fazla olduğu dönem ise, 32. haftadan itibaren belirginleşir. Bebeğin hareketliliğinde hissedilen bir oranda azalma olması, anne adaylarını genel olarak panik yapmaya sürükler. Çünkü bebeğin hareketliliğine alışan anne adayı, bebeğin hareketlerinin azalması bağlı bir sorun olduğunu hissedebilir.

Anne Karnında Bebeklerin Hareketleri Değişir mi?

Bebeklerin anne adayı karnında hareketliliği, bebeğin sağlıklı olduğunun gösterir. Bebeğin anne karnındaki hareketliliği, 17. haftada başlar ve 32. haftaya kadar artarak devam eder. Aynı zamanda bebek doğduğunda da hareket edebilir ve bunu hissedebilirsiniz. Bebeğinizin hareketliliği konusunda beklemediğiniz bir azalma varsa bu hareketsizlik de uzun sürüyorsa doktorunuzla danışmanızı gerektiren bir husus var demektir.

Bebeğin Hareketlerinde Azalma Olması Ne Anlama Gelir?

Bebeğin hareketlerindeki azalmalar, genel olarak bebeğin bir problemi olabileceğinin bir göstergesidir. Bu yüzden anne adaylarının bebeklerdeki hareketlilikleri ve hareketsizlikleri konusunda aşamaları dikkatlice takip etmesi gerekebilir. Bebekler, çoğu zaman çok defa hareket ederler ve bu hareketlilik süreci 32. Haftalardan itibaren daha da artış gösterebilir. Lakin kısa dönem hareketsizlik durumlarında hemen panik olmamalı ve bebeğinizin uyuyor olma ihtimallerini de unutmamanız gerekir.

Anne Karnında Bebeklerin Hangi Saat Sularında Daha Çok Hareket Ettiğine Dair Bilgiler?

Bebekler anne karnında genellikle en çok 21:00 ile 01:00 zamanları arasında hareket etmeye başlarlar. Anneler dinlenmeye başladığı zamanlarda bebeğin hareketlilik süreci önemli ölçüde artmaya başlar. Sabah uykusundan sonra da bebeğin hareketlilik oranı daha güçlü bir şekilde hissedilmeye başlanır.

Anne Karnındaki Bebeğin Hareketliliğinin Sebepleri Nelerdir?

Bebekler genellikle anneler tatlı türü yiyecekler yediğinde ve dinlenmeye başlarken çok hareketli olabilmektedirler. Ultrason muayenelerinde bebekler, ışık ve ısı gibi durumlara maruz bırakıldığında korkarak yüzünü kapatabilmekte ve büzüşebilmektedirler. Aynı zamanda bebekler, annesini stres ve üzüntü durumunda olduğu zamanlarda daha az hareket etmeye başlarlar. Her bebeğin anne adayı karnındaki hareketliliği farklı olabilmektedir. Bir kısım bebekler çok hareket ediyorken bazıları daha az hareket edebilmektedirler.

Ayrıca, Hamilelikte Ağız Kuruluğu Başlıklı Yazımızı da Okuyabilirsiniz.

https://facebook.com/bebekoyuncaklari

Etiketler:, , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir