Anne Karnında Bebeğin Çok Hareketli Olmasının Nedenleri

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 13:28

Anne Karnında Bebeğin Çok Hareketli Olmasının Nedenleri

Anne Karnında Bebeğin Çok Hareketli Olmasının Nedenleri İsimli Makale Yazımız.

Anne Karnında Bebeğin Çok Hareketli Olmasının Nedenleri

Anne rahmine düşen bebeklerin, rahime düştükleri andan itibaren hareketlerinin hepsi birer anlam taşır. Peki anne karnında bebeğin çok hareketli olmasının nedenleri nelerdir? Bebekler anne rahminde hareket ettikçe gelişmeye başlar. Hamilelik sürecinde bu hareketlerin kontrolü önemlidir. Hareket etmesi yolunda giden bir süreç olduğunu gösterirken, hareket etmeyen bebekler için acaba bir sorun mu var diye araştırılır. Anne üzgünse hareketler yavaşlarken, anne mutluysa hareketlerin arttığı bilimsel olarak açıklanmıştır. Kısacası, hareket eden, tekmeleyen bebekten korkmamak gerekir aksine her şeyin yolunda gittiğinin bir örneğidir.

Anne Karnında Bebeğin Tekmeleri Ne Zaman Hissedilir?

7. haftadan itibaren ana rahminde bebek hareket etmeye başlar. Bu hareketler sadece ultrasonda hissedilebilir. Çünkü 2 cm civarındadır. Bu hareketler anne karnında hissedilmez. Anneler, 16 ve 20.haftalarda bebeğinin hareketlerini hissedebilirler.

Anne Karnındaki Bebeklerin Hareket Türleri Nelerdir?

Bebeğin 7 ve 9.haftaları arasındaki hareketleri tüm vücut şeklindedir. Omurgadaki nöronlar 9.haftadan sonra gelişir ve vücut, kol ve bacaklar ayrı hareket etmeye başlarlar. 11. haftadan itibaren ise bebek, parmağını emebilir ya da ağzını açabilir. Amniyon sıvısını yutmaya başlaması 12. haftadan sonra gözükür ve bu yutma işlemi ultrasonda görülebilir. 12 haftadan sonra bebek tekme atabilir, parmaklarını kıvırabilir ve tutabilir. Tekme, annenin hissettiği ilk hareketlerdir. Tekmeler doğuma kadar devam eder bebek anne karnında büyüdükçe daha da belirgin hal alır. Hamileliğin sonlarına doğru dönme ve yer değiştirme gibi hareketler hissedilebilir.

Anne Karnında Bebeğin Çok Hareketli Olmasının Nedenleri

Etiketler:,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir