Anne Karnında Bebeğin Akciğer Gelişimi İçin Ne Yemeli

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 16:04

Anne Karnında Bebeğin Akciğer Gelişimi İçin Ne Yemeli

Anne Karnında Bebeğin Akciğer Gelişimi İçin Ne Yemeli İsimli Makale Yazımız.

Anne Karnında Bebeğin Akciğer Gelişimi İçin Ne Yemeli

Hem anne hem de bebek için gebelik döneminde beslenmek çok önemlidir. Hormonlardaki dalgalanmalar anne adayının, bebeğin gelişim sürecine göre ihtiyacı olan vitamin ve mineraller değişir ve kan değeri düşer. Bu sebeple anne adayları doğru ve dengeli beslenmelidir. Peki anne karnında bebeğin akciğer gelişimi için ne yemeli? Bu süreçte bol miktarda C vitamininin zengin olduğu gıdasal ürünler tüketilmelidir. Yapılan araştırmalara göre, günde 500 mg C vitamini alan anne adaylarının bebeklerinin akciğer fonksiyonlarında daha olumlu gelişmeler gözlemlenmiştir.

Anne Karnındaki Bebeğin Akciğer Gelişimi ve Süreci

Akciğer gelişiminin ana rahmindeki ilk safhası 3 ile 7. haftalar arasıdır. Akciğerler bu süreçte doku tomurcuğu olarak isimlendirilir. Doku tomurcuğu büyüyüp geliştikçe nefes borusuna ve iki tane ana bronş tüpüne yönlendirilir. Hamileliğin 16. haftasına kadar, tüpler çok küçük olmasına rağmen bronş tüplerinin dalları sona erer ve erişkin bireyde bulunan akciğer dalları ile aynı yapı ve sayıda olur. Bu nedenle C vitamini ve demir açısından zengin olan gıdasal ürünlerin tüketimi sağlanmalı çünkü bu dönemlerde kırmızı kan hücreleri oluşur. Kırmızı kan hücreleri ile bebeğe daha fazla oksijen taşınmasına yardımcı olur.

Hamile Kadınlar Akciğer Filmi Çektirebilir Mi?

Hamilelik sürecinde anne adaylarının farklı nedenlerden ötürü akciğer filmi çektirmek zorunda kalırlar. Akciğer filmi korkmadan çekinmeden çektirilebilir. Uluslararası sağlık örgütlerinin belirlemiş olduğu bazı dozlar film çekiminde esas alınacak olup anne ve bebeğin zarar görmemesi için en uygun yöntem ortam sağlanacaktır.

Anne Karnında Bebeğin Akciğer Gelişimi İçin Ne Yemeli

Etiketler:, , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir