1 Aylık Bebek Gelişimi

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 15:07

1 Aylık Bebek Gelişimi

1 Aylık Bebek Gelişimi İsimli Makale Yazımıza Aşağıdaki Yazımızdan Okuyabilirsiniz.

Uzun bir hamilelik dönemi ve doğum sürecinden sonra nihayetinde bebeğine kavuştun. Artık hafta hafta hamileliğini takip etme sürecin sonlanmış oldu! Bebeğinin gelişmelerini, büyümesini, beslenmesini, hareketlerini, duygusal, zihinsel ve toplumsal kabiliyetlerini aylık olarak birlikte inceleyeceğiz. İlk ayda ne kadar değişim olabilir diye düşünme ve her gün yeni bir keşifle karşılaşmaya hazır ol! İşte 1 aylık bebek gelişimi!

Öncelikle bebeğinin pespembe ve bebek gibi tabir edilen pürüzsüzlük ile doğmayacağını kabullenmelisin. Her bebek için geçerli olmasa da birçok bebeğin kafa anatomisinde şişkinlik, kaş ve alın bölgesi başta olmak üzere kırmızılıklar, akne, burunda basıklık, cinsel organ ve genital bölgesinde şişkinlik benzer biçimde özellikler görülebilir. Fakat cinsel organ ve kafada şişkinlik her zaman düzgüsel olmayabilir. Doktoruna danışmayı ihmal etmemelisin.

1 Aylık Bebek Refleksleri
Emme Refleksi
Emme refleksi bebeğin ana rahmindeyken kazandığı bir alışkanlıktır. Kontrol etmek için yanağına elini, biberon, emzik yada memeni yaklaştırdığında başını ve ağzını o yöne doğru çevirdiğini gözlemleyebilirsin.

Moro Refleksi
Bu refleks de 1 aylık bebek gelişiminde görülür. Bu, belirli bir uyaran karşısında derhal ortaya çıkan bir duruştur. Genellikle bebeğinin başı ansızın pozisyon değiştirirse yahut şiddetli bir duruma karşı irkilirse meydana gelir. Bebeğin bu uyaranlar karşısında ellerini ve ayaklarını kaldırır, boynunu uzatır ve ellerini birleştirir. Çenesi titreyebilir.

Tonik Boyun
İlginç reflekslerden biri de tonik boyun refleksidir. Bebeğinin başının döndüğü yöndeki kolunun dikleşmesi, diğer kolunun ise bükülmesiyle ortaya çıkar.

Adımlama Refleksi
sahip olduğu diğer bir refleks ise adımlama refleksidir. Bebeğini koltuk altından havaya kaldırdığında adım atar benzer biçimde ya da yürüyormuş şeklinde yapmış olacaktır. Buna adımlama refleksi denir. Fakat yaklaşık 4 aylık olduğunda unutup emekleme sonrası ayağa kalktığında tekrar öğreneceği bir harekettir.

Yakalama refleksi
Bebeğinin eline parmağını yaklaştırdığında hemen yakalayabilir ve kendini yukarı çekebilir. Sadece, 1 aylık bebek reflekslerinin diğerlerinde de gözlemlenebileceği benzer biçimde bu refleks de değişecek, 3. Ve 4. Aydan itibaren bilgili bir şekilde yakalamaya döneceği için kendiliğinden kaybolacaktır.

Etiketler:, , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir